ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

2. Polagri Tarım Fuarı Sona Erdi

-+

Polatlı Belediyesi ile Polatlı Ticaret Odası öncülüğünde ve birçok STK’nın desteklediği 27-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 2. Polatlı Tarım Ekipmanları Gıda Hayvancılık Fuarı sona erdi.

180 firmanın doğrudan temsilcilikleriyle yer aldığı,65 tanesi ilçemiz firması olan fuarı, Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen ziyaretçiler ile birlikte yaklaşık 60 bin kişi ziyaret etti.  Zümrüt Fuarcılığın ev sahipliğinde 15000 m2 açık ve 5000 m2 kapalı olmak üzere toplam 20 bin m2 alanda düzenlenen 2. Polatlı Tarım Ekipmanları Gıda Hayvancılık Fuarı, sektörün Ankara’daki buluşma noktası oldu. Düzenlenen anketlere göre Memnuniyet oranı %72’lerde olan fuara Ankara, Konya, Karaman, Eskişehir, Afyon, Uşak, Bursa, Mardin, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir İl ve İlçelerinden katılım gerçekleşti.  Dört gün süren fuar boyunca katılımcılar tarım ve hayvancılık alanındaki en son gelişmeleri ve yenilikleri ziyaretçilere sunma fırsatı yakaladı.

                         Sakarya “ Geçen yıl attığımız tohumların meyvelerini bu yıl toplamaya başladık.”

Fuarımıza 60 binin üzerinde ziyaretçi geldi. Bu fuarla ilçemizde üretilen tarımsal ürünlerle makinelerin tanıtımını yaptık. Polatlı dışından gelen firmalar da ilçemiz çiftçilerine kendi ürünlerini tanıtma şansı buldu. Fuarda ciddi sayılabilecek düzeyde bir sirkülasyon yaşandı. Tarımsal Mekanizasyon ve Teknolojileri, Hayvansal Üretim Makineleri, Su ve Sulama Teknolojileri, Gübreler, Zirai İlaçlar, Tohum-Fide-Fidan ve Bahçecilik İlgili Teknolojiler, Ekolojik Tarım sektörlerinde  onlarca ürün ile makinenin ziyaretçilerin ilgi ve beğenisine sunulduğu Fuar’da, ilçemiz ve birçok ilden gelen sektör ilgilileri ile katılımcı firmalar aynı çatı altında bir araya gelerek, ziyaretçilerle yeni tarım teknolojisi ve ürünleri ile tanışarak verimli iş görüşmeleri yapma fırsatı yakaladı. Ayrıca tarım ve hayvancılık konusunda bölge yatırımlarına da ışık tutacak ticari bağlantılar yapıldı. Bir ülkede yapılan tarım faaliyetleri o ülkenin en büyük zenginliğidir. Bunu hem kültürel hem de ekonomik boyutta söylüyorum. Çünkü dünyada tarım en stratejik sektör haline gelmiş durumda. Sektöre sahip çıkmamız çiftçimizi tarlada tutmamız lazım. Bunun yanında da çiftçilerimizin gelişen teknolojiye ayak uydurmaları gerekir. Vatandaşlarımızın ciddi bir kısmı tarım ve hayvancılıkla uğraşırken , yıllar içinde sanayimizde tarıma dayalı bir hal aldı. Polatlı Tarım Ekipmanları Gıda Hayvancılık Fuarı’na ev sahipliğini çok iyi bir şekilde yaptığımızı düşünüyoruz. Geçen yıl attığımız tohumların meyvelerini bu yıl toplamaya başladık. Çünkü Polatlı çiftçisi ve sanayicisi her şeyin en iyisine layıktır. Fuar sonrasında yapılan anket programına göre katılımcılarımızın %72’si memnuniyetlerini dile getirerek gerçekleştirdiğimiz projenin altından başarıyla kalktığımızı doğrulamaktadır. Bu yolda ve projede yanımızda olan başta Polatlı Kaymakamı M.Nedim Tunçer’e, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz’a ve destekleyen STK’lara teşekkürlerimi bir borç bilirim. ” diyerek sözlerine son verdi.

Dev Tarım Makinaları Yoğun İlgi Gördü

Traktör ve en son teknoloji tarım makinalarının tanıtıldığı fuarda dev makinalar göz doldurdu. Yüzde yüz Türk sermayeli markaların ve ithal traktörler ve tarım makinalarının yer aldığı alanda çiftçiler hem bütçelerine hem de aradıkları özelliklere uygun makinaları inceleme fırsatı yakaladı. Katılım sağlayan firmalar hem satış yapma imkanı bulurken hem de müşterilerini misafir ettiler.

Keçi ve Oğlakların Büyük Mücadelesi

Fuarda sergilenen son teknolojiler kadar STK’ların da düzenlediği Altın Başak Yarışması, En İyi Pancar Üreticisi Yarışması, Yoğurt Yeme Yarışması, En Güzel Oğlak Yarışması, Keçi Kırkma Yarışması, Pancar Pekmezli Tatlı Yarışması gibi iddialı yarışmalar organizasyona renk kattı. Yarışmalarda kazanan katılımcıların ödülleri ise protokol tarafından takdim edildi

PANPEK’te fuarda boy gösterdi

       Polatlı Ticaret Odası’nın kalkınma ajansı desteği ile yürüttüğü Şeker Pancarı’nın markalaşması için büyük ölçüde yol katettiği ve bu kapsamda  kurmuş olduğu Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi’nin ürettiği Şeker Pancarı Pekmezi ile yöresel ürünleride fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Pancar Pekmezi,Süt Reçeli, Havuç Reçeli gibi ilçemize marka değeri katacak ürünlerin yer aldığı stand büyük ilgi gördü.

Türkiye’nin en büyük hububat merkezlerinden, tarihi önem ve misyonu olan ilçemiz de Fuarı yöre ve çevre illerden gelen çok sayıda kişi ziyaret etti.

IMG_1490

18401988_1548463088528984_596200144130321949_o