ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Güncel

Polatlı Ticaret Odası

Amerikalı çalışan teyzeler “Kadına Yönelik İş Kurma” projesine ışık oldu

-+

Polatlı Radyo Hür’ de Mehmet Salçın’ın sunduğu ” Haftanın Konuğu” programının bu haftaki konuğu Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya oldu. Salı günü saat 16.00′ da başlayan programda Ulvi Sakarya, “Kadına Yönelik İş Kurma” projesinin çıkışının nasıl olduğunu dinleyiciler ile paylaştı.

IMG_1311

Polatlı Radyo Hür’ de Mehmet Salçın’ın sunduğu ” Haftanın Konuğu” programında “Kadına Yönelik İş Kurma” projesinin çıkış noktasından bahseden Sakarya,”Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş kara sınır kapılarının sahibi olan şirketin yönetim kurulu üyelerinden birisiyim. Şirketin görevi üzerine Amerika’da jeneratörlerin alımı ile ilgili bir fabrikaya seyahatimiz oldu. Orada Chicago’da kaldık. Seyahatimiz sırasında dikkatimi çeken yollar oldu.

Direklerde kova trafolar var ve hala kullanılıyor. Bunu gelişmişliğin örneği olarak gözlemledim. Bunları düşünerek fabrikaya girdiğimde bir şok ile karşı karşıya kaldım. Fabrikada 60 yaşında teyzelerin devasa büyüklükte jeneratörler yaptığını gördüm. Bize rehberlik eden kişi de 70’li yaşlarda bir kişi ve oradan emekli olmuş. Emekli olmasına rağmen bir şekilde çalışmaya devam ederek ekonomiye katkıda bulunmaya çalışıyor. Orada çalışan kadınları gördüğümüzde bizim bu insanlara yetişme şansımız yok, biz nüfusumuzun yüzde 50’si ile çalışıyoruz. Bizim onlara yetişmemiz için 3 kat fazla çalışmamız gerekiyor. 3 kat daha fazla çalışamayacağımız için geriye kalan %50’lik kesimi nasıl çalıştırırız diye düşünmeye başladık. Çankaya Üniversitesi ve Polatlı Belediyesi ile birlikte “Kadına Yönelik İş Kurma” projesi ortaya çıkarttık. İlk olarak bin kadını aşkın bir sayının bizimle çalışması oldu. Fizibilitede herkesin heyecanlı olduğunu gördük. Projemiz şu anda Kalkınma Ajansı Genel Sekreterinin her konuşmasında örnek gösterdiği bir proje konumunda, Türkiye’de bir örneği daha yok denilebilecek türden.” dedi.