15°C
ANKARA HAVA DURUMU15°C Az Bulutlu
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Güncel

Polatlı Ticaret Odası

ARABULUCULUK TAHKİM OFİSİ TİCARET ODASINDA

-+

Polatlı Ticaret Odası Polatlı’da ilk sayılan önemli bir hizmete imza atmaya hazırlanıyor. TOBB ve Adalet Bakanlığı arasında geçtiğimiz aylarda yapılan işbirliği protokolü ile Arabuluculuk  ofisi kurma hazırlıklarına start veren Ticaret Odası, Polatlı adliyesinden  sonra Polatlı esnafını, tüccarını ,çalışanları ile ilgili herhangi bir uyuşmazlık yaşadığı durumda uzlaştıracak.Ticaret Odası tarafından kurulacak komisyon ile mahkeme sürecine yansımadan uzlaşmazlıklar ilk önce bu ofiste gerçekleşecek.

Polatlı Ticaret Odası’nda açılacak tahkim ve arabuluculuk ofisinde iş veren ile işçi arasında yaşanan alacak verecek sebebiyle olası bir sorun bir avukat ve Polatlı Ticaret Odası tarafından kurulacak komisyon  tarafından arabuluculuk sistemi ile çözüme kavuşturulacak. Polatlı Ticaret Odası’nın hayata geçireceği proje sayesinde iş dünyasında köprüleri yıkmadan iş veren ile işçi arasına müzakere yoluna gidilecek.

arabuluculuk görsel

PROJE İLE AMAÇ UZLAŞMACI KÜLTÜRÜNÜN YAYGINLAŞTIRILMASI

Projenin amacı ile ilgili açıklamada bulunan Polatlı Ticaret Odası yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya Polatlı esnafı, tüccarı iş vereni ve işçisi için önemli bir adım olarak nitelendirdikleri çalışma ile ilgili;” Bu yönergenin amacı; 18.05.2004 tarih ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 56.maddesinin  (t) bendi uyarınca; İktisadi, ticari ve sınai nitelikteki anlaşmazlıkların arabuluculuk, uzlaştırma veya tahkim usullerine göre çözümlenmesi ile bu yönerge uyarınca uzlaştırma, arabuluculuk ve tahkim müesseselerinin kurulması ve uyuşmazlıkların çözümünde görevlendirilecek uzlaştırıcı, arabulucu veya hakemlere ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin benimsenmesini ve toplumda uzlaşı kültürünün yaygınlaşmasını sağlamaktır.” dedi.

HER KOŞULDA ÖNCÜLÜK YAPAN TİCARET ODASI ARABULUCULUKTA DA ÖNCÜ OLDU

Hukuk sistemi iyi işlerse, toplumda güven duygusunun artacağına işaret eden Sakarya şöyle devam etti:  “Kişilere ve kurumlara ne kadar çok güven duyulursa, ekonomi de o kadar iyi ve adil işler. Dolayısıyla su ve ekmek nasıl bir ihtiyaçsa, hukuk da aynen öyle bir ihtiyaç. Yani hukuk demek, ekmek demek. Ne yazık ki mahkemelerimiz, hâkimlerimiz, her gün artan, büyük bir iş yüküyle karşı karşıya. Yargıdaki en önemli sorun iş yükü. Hem süre uzuyor, hem kalite düşüyor. Bu da vatandaşın adalete erişimini zorlaştırıyor.TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’da hem mahkemelerin yükünü azaltmak hem de işleyişi hızlandırmak için odalarda Arabuluculuk ofisinin kurulması yolunu açmıştı.Her koşulda ilçemizde öncülük yapan Polatlı Ticaret Odası’nda Arabuluculuk ofisinin kurulması için başvurularımızı tamamladık. Polatlımıza hayırlı olsun ” dedi.