ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Haber

Polatlı Ticaret Odası

ARABULUCULUK VE ALTERNATİF UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM MERKEZİNİN ADRESİ POLATLI TİCARET ODASI

-+
Arabuluculuk ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi (1)
Polatlı Ticaret Odası olarak bünyemizde, üyelerimizin hukuk uyuşmazlıklarının alanında uzman arabulucular aracılığıyla çözüme kavuşturulmasını kolaylaştırmak, arabuluculuk konusunda bilgilendirme toplantıları ve eğitimler düzenlemek, arabuluculuk sisteminin tanıtılması ve farkındalığın arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla; Polatlı Ticaret Odası Arabuluculuk ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi” kurulmuştur.
Bu kapsamda üyelerimizin ve vatandaşlarımızın uyuşmazlıklarının çözümüne yardımcı olmak amacıyla üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi ile işbirliği protokolü imzalanmıştır.
POLATLI TİCARET ODASI ARABULUCULUK MERKEZİ İRTİBAT BÜROSU
Çözüm alternatifleri dahilinde, en kısa sürede, yasal yollara başvuru nedeniyle karşılaşabilecekleri maliyetten çok daha az maliyetle, tarafların uyuşmazlıklarını anlaşmayla sonuçlandırması doğrultusunda hizmet verecektir. TOBB UYUM ile işbirliği içerisinde gerekli prosedürleri uygulayacaktır.
Uyuşmazlıkların arabuluculukla çözümlenememesi halinde bir sonraki aşama olarak, durumun gereklerine göre merkezimizin iş birliği içinde olacağı kuruluşların yürüttüğü Med-Arb veya tahkim uyuşmazlık çözüm yoluna yönlendirilebilecektir.
ARABULUCUK MERKEZİNE NE ZAMAN BAŞVURABİLİRİM?
Taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlığın çıkmaya başladığı andan itibaren mahkeme veya tahkim yoluna başvurmadan önce veya mahkeme sırasında arabuluculuk merkezine başvurulabilir.
ARABULUCUK ve ARABULUCULUĞUN FAYDALARI NEDİR?
Arabuluculuk, taraflar arasındaki uyuşmazlığın arabulucu yardımı ile dostane yollarla çözülmesini hedefleyen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir.
Faydaları
Mahkemeden daha kısa sürer, ekonomik ve düşük maliyetlidir.
Taraflar arabulucuyu kendileri seçer.
Kaybedeni olmayan dostane bir çözüm yoludur.
Karşılıklı menfaatlerin korunması esastır.
Taraflar kendi sorunlarını kendileri çözer.
Gizlilik içerisinde yürütülen bir süreçtir.
Arabuluculuk anlaşması, mahkeme kararına eşdeğerdir.
Arabuluculuğa başvurmakla, mahkemede dava açma hakkı kaybolmaz.
HANGİ DAVALAR ARABULUCULUK KAPSAMINDADIR?
İHTİYARİ (İSTEĞE BAĞLI) ARABULUCULUK
Uyuşmazlık içerisinde olan tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri her türlü özel hukuk uyuşmazlıkları ihtiyari arabuluculuk dahilinde çözüme kavuşturulabilir.
DAVA ŞARTI (ZORUNLU) ARABULUCULUK
Kanunen belirlenen üç konuda dava şartı olarak arabuluculuğa başvurulmalıdır.
1-) 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu Kapsamında Dava Şartı Olarak Arabuluculuk: Ticari davalardan konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması dava şartıdır.
2-) 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu Kapsamında Dava Şartı Olarak Arabuluculuk: Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli davalardan önce arabuluculuğa başvurulması dava şartıdır.
3-) 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu Kapsamında Dava Şartı Olarak Arabuluculuk: Tüketici mahkemelerinde görülen uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurulması dava şartıdır.
ARABULUCULUĞUN UYGULANDIĞI UYUŞMAZLIKLAR
Ticari Uyuşmazlıklar
İşçi-İşveren Uyuşmazlıkları
Tüketici Uyuşmazlıkları
Banka ve Finans Hukuku
Sigorta Hukuku
İnşaat Hukuku
Sağlık Hukuku
Fikri ve Sınai Haklar Hukuku
Enerji Hukuku
Spor Hukuku
İLETİŞİM
İRTİBAT BÜROSU
Polatlı Ticaret Odası Hizmet Binası Cumhuriyet Mahallesi Çınar Sokak No :6/101
03126231084-116 | iletisim@pto.org.tr| www.pto.org.tr
MERKEZ
TOBB İkiz Kuleler Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 252 Sosyal Tesisler, Z24 Çankaya 06530 ANKARA
0312 969 89 86 | bilgi@tobbuyum.com.tr | www.tobbuyum.com.tr