ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

ATO Ve PTO Ortaklığında Dev Proje

-+

Polatlı Ticaret Odası’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı UR-GE (Uluslararası Rekabetciligin Geliştirilmesi) projesi Ankara Ticaret Odası ve Polatlı Ticaret Odası ortaklığıyla gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz gün Polatlı Ticaret Odası yetkilileri İnanç Ölmez ve Zeynep Gökçe’nin Ankara Ticaret Odası Danışmanı Gökhan Özdemir, Dış İlişkiler ve Dış Ticaret Müdürü Ferhat Akyüz ve Dış Ticaret Müdür Yardımcısı Müge İnal Bozkurt’la yapmış oldukları toplantı sonucunda projenin ilk adımını attılar. Tarım aletleri ve makineleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihracat yapabilmeleri için hayata geçirilecek olan proje iki güçlü odanın beraber çalışmaları sonucunda Ekonomi Bakanlığı’na sunulucak projeyle başlatılacaktır. UR-GE olarak anılan teşvik, 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında, Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

Bu desteğin amacı, bir proje içerisinde, Türkiye’de yerleşik şirketlerin, uluslararası arenada rekabetçiliğini ve ihracatını artırmaktır. Bu kapsamda şirketler, işbirliği kuruluşlarının proje başvuruları sonucu desteklenir.

Projeye katılan firmaların, ortak ihtiyaç analizi, ortak öğrenme (eğitim ve danışmanlık) ve ortak pazarlama (tanıtım, marka, ticaret heyeti, eşleştirme) gibi ihracata yönelik eylem ve faaliyetleri yerine getirmeleri beklenmektedir. Proje maliyetlerinin %75’i Ekonomi Bakanlığı, kalan %25’lik kısım ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanmaktadır.

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya’nın yapmış olduğu açıklamada;

“Bu proje özellikle orta  ve küçük ölçekli Tarım aletleri ve makineleri sektöründeki üyelerimizin bir araya gelerek kümelenmeleri sonucunda güçlü bir birliktelik oluşturup ihracat yapmaları ve dış ticaretlerini gerçekleştirmeleri içindir.Proje kapsamında seçilen sektörde faaliyet gösteren üyelerin, gelişme hızı yüksek ve Türkiye’nin nispeten düşük pazar payına sahip olduğu ülkelere yönelik ihracatlarının  sürdürülebilir olarak artırılmasının sağlanması, şirket içi yapılanmanın ihracat stratejilerine uygun hale getirilmesi, şirketlerin ihracata yönelik insan kaynağı yetkinliğinin artırılması, şirketlere sistematik dış ticaret ve pazar araştırması yetkinliği kazandırılması ve hedeflenen yeni pazarlarda ihracata başlamalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda ülkemize faydası olacak her türlü işbirliğine bizde varız. Projede Ankara Ticaret Odası gibi önder bir kurumla çalışmanın ilçemize büyük getirileri olacaktır. URGE projesi İlçemize hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini sonlandırdı. 14f06844-4d79-45a1-8749-ced8b608eb14