ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Basın Açıklamaları

Polatlı Ticaret Odası

BANKALAR TİCARİ HAYATA DESTEK OLMAK YERİNE KÖSTEK OLUYOR

-+
141917476_4982193965155862_10633631941855497_o
Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya  kredi faiz oranlarını bir türlü makul seviyelere indirmeye niyetli olmayan bankaların ticaret çarkına engel oldukları gerekçesi ile çağrıda bulundu.  
 Covid-19 döneminde etkilenen ticari hayata nefes olup destek vermesi gereken bankaların destek yerine köstek olduklarını beyan eden Başkan Sakarya  :”İlçemizde çok sayıda işletme Covid 19 salgını tedbirleri kapsamında ya faaliyetlerini azaltmış ya da tamamen durdurarak kepenk kapatmıştır. Geçirdiğimiz zor sürecin ekonomik olarak atlatılması bankalar dahil herkesin sorumluluğundadır. Özellikle kredi faiz oranlarında yapılan yüksek tutarlı düzenlemeler ticari hayatı baltalamaya devam ediyor. Şu durumda kar hesabı yapmak , menfaatini ön planda tutmak kimseye fayda sağlamaz. Küçük işletmelerimizde üretim zincirinde birer halkadır o halkalardan biri koparsa devamlılık, düzen ortadan kalkar.  Bu bağlamda bankaların işi yokuşa sürmeden sıkıntıya düşen tüm firmalarımızı desteklemeye davet ediyorum.  Kredi faiz oranlarında ana paranın üzerine yüzde 20’yi aşan maliyetler ortaya çıkıyor.” dedi.
DEVLET BU DÖNEMDE BİRÇOK DESTEĞİ HAYATA GEÇİRDİ
Devletin bu dönemde ekonomik etkileri kontrol altında tutabilmek için birçok tedbir açıkladığını beyan eden Başkan Sakarya : ” Bu tedbirlerin ana omurgasında da vergi ertelemeleri, kısa çalışma ödeneği ve düşük maliyetli işletme kredileri var.” dedi. 
TÜM BANKALAR REEL SEKTÖRE DESTEK OLMALI
Bankaların kredi faiz oranlarını düşürmeye davet eden Başkan Sakarya;  “Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek dönem değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum” dedi.