-3°C
ANKARA HAVA DURUMU-3°C Kar Yağışlı
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Basın Açıklamaları

Polatlı Ticaret Odası

BANKALAR DA TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI

-+

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya 2019 yılı ağustos ayında yaptığı basın açıklamasında   Kamu bankalarının attığı kredi faizlerinin düşürülmesi adımını özel bankalardan da beklediklerini ifade etmiş özel bankalara çağrıda bulunmuştu. Konu ile ilgili ağustos ayı sonlarında hükümetinde desteği ile faizler bir miktar düşürülmüştü fakat bu kez de diğer maliyetler arttı.

Ağustos ayı sonlarında ilk olarak kamu bankaları ardından da  hükümetinde desteği ile özel bankalarda  bir miktar düşürülen kredi kullanım faiz oranları bu kez de diğer masraf giderleri ile yükseldi. Konu ilgili açıklama yapan Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya ülke olarak ekonomik olarak geçirdiğimiz  sıkıntılı günlerde bankaların kendi kârlarını değil vatandaşların ortak menfaatini ön planda tutmaları gerektiğini ifade etti.  Başkan Sakarya ” Türkiye ekonomisini rahatlatmak için bankalarda  taşın altına eline koymalı. Cefayı çeken reel sektör temsilcileri sefayı süren bankalar olmamalı.” dedi.

IMG-20190630-WA0025

BANKALAR KÂR HESABINI BİR KENARA BIRAKMALI

Kredi taleplerinde, bankalar faiz dışında giderek artan şekilde masraf veya komisyon adı altında çok yüksek ilave maliyet çıkarıyor. Bu da ekonomik olarak  iş sektörünün yükünü artırıyor. Bankalar herkesin fedakarlık yapması gereken bu dönemde, kar hesaplarını bir yana bırakıp reel sektörün yüküne biraz olsun destek olmasını bekliyoruz. Ekonomik olarak geçtiğimiz zor ve sıkıntılı günlerde faiz oranlarını düşürülmesini, daha önce kullanılan kredilerin revize edilirken güncelleme masraflarının düşürülmesini beklerken komisyon ve diğer masrafların artırılması iş dünyasının temsilcilerinin yükünü yine artırmıştır.” Başkan Sakarya açıklamasının sonunda bankalara çağrıda bulunarak ; ” Bankalar feda’yı reel sektöre bırakıp, kâr’ı kendilerine ayırmasın.” dedi.