ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

Başkan Sakarya Esendere Gümrük Kapısı Açılışında İlçemizi Temsil Etti

-+
BAŞKAN SAKARYA ESENDERE GÜMRÜK KAPISI AÇILIŞINDA İLÇEMİZİ TEMSİL ETTİ
 
TOBB’un öncülüğünde, Gümrük Ticaret İşletmeleri (GTİ) A.Ş. tarafından modernize edilen Esendere Gümrük Kapısı açılışına Başbakan Binali Yıldırım, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu,GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M.Arif Parmaksız ve GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ulvi Sakarya katılım gerçekleştirdi.
 
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında, başta Hakkari olmak üzere, bu bölgeyi küresel ticarete açacak refah ve zenginliğe ulaşmasını sağlayacak çok önemli bir adım attıklarına vurgu yaparken, özellikle bu kritik dönemde böyle bir yatırımın hayata geçmiş olmasının büyük anlam içerdiğini söyledi. Ayrıca bu kapının Anadolu’nun İran’a ve Orta Asya’ya açılan kapısı olduğunu belirterek, “ Hakkari zenginleşecek, Türkiye zenginleşecek. İran’da zenginleşecek. Yani hep birlikte kazanacağız. Biz TOBB olarak hep bu vizyonla hareket ettik” diye konuştu.
 
Hisarcıklıoğlu; “Kardeşi kardeşe kırdıramayacaksınız.”
 
Kritik bir dönemde böyle bir adımın atılmasının çok önemli olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti, “15 Temmuz’da hain darbe girişimini yaşadık. PKK ve DAEŞ terör örgütlerinin alçakça saldırıları oldu. Ortak paydaları var. ‘Türkiye içine kapansın yerinde dursun. Olumsuz işlerle zihni meşgul olsun’ istiyorlar. Ama şunu unutuyorlar, devletimiz ve milletimiz geçmişte bu tür badireleri atlattı. Özellikle en büyük zararı veren katillere sesleniyorum. Sizlerin ağababaları 8 asır önce haçlı seferleri düzenlediler, yenildiler. Dedelerimiz 100 yıl önce Çanakkale’de İstiklal Mücadelesinde hepsini denize döktüler. Bugün de biz buna izin vermeyeceğiz. Aklınızı başınıza alın, ülkemizi ve milletimizi kesinlikle bölemeyeceksiniz. Kardeşi kardeşe kırdıramayacaksınız.” Dedi.
 
Açılış hakkında değerlendirme yapan M.Arif Parmaksız, “ TOBB iştiraki ve Oda-Borsalarımızın ortaklığında kurulan GTİ A.Ş. şimdiye kadar bir çok kapının modernizasyonunu tamamlayarak ülke ihracatına, ülke imajına katkı sağlamaya çalışıyor. Esendere de bu kapsamda önem verdiğimiz kapılardan biriydi. Çok şükür tamamladık ve hizmete açtık. Esendere’nin eski halinden eser kalmayacak şekilde modern yapısına kavuşturduk. Hem Hakkari’ye hem ülkemize hayırlı uğurlu olsun” diyerek GTİ A.Ş.’nin çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini ve gümrüklerimizin en modern yapıya kavuşacağını belirtti.
 
Modernizasyon projesiyle devlete tek kuruş maliyet yüklemediklerini bildiren GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ulvi Sakarya, aksine daha etkin ve hacimli çalışan kapılar sayesinde devletin vergi gelirleri katlanarak arttığını anlattı. Sakarya şöyle konuştu: “Bugüne kadar 10 sınır kapısını en ileri teknolojiyi kullanarak tamamen yeniledik ve ülkemize kazandırdık. Modernize ettiğimiz kapılarda bekleme süreleri yarı yarıya azaldı. Geçiş işlemi 4 katına çıktı. Bakanlığımızın yaptığı bir çalışmaya göre, modernizasyon sonucu mal taşıyan tırların bekleme süreleri kısaldığı için, özel sektör navlun masrafından yıllık 410 milyon lira tasarruf etti. Yani her sene ülkemiz sanayicisinin, tüccarının, müteşebbisinin 410 milyon lira daha fazla kazanmasını sağladık. Gerçekleştirdiğimiz bu projenin aynı zamanda Hakkari’nin ekonomisine, turizmine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Modernize etmiş olduğumuz Esendere Gümrük Kapısı vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun” diyerek sözlerini sonlandırdı.