ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Güncel

Polatlı Ticaret Odası

Başkan Sakarya Yeniden GTİ Yönetimine seçildi

-+

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya 2 dönemdir başarıyla sürdürdüğü GTİ Yönetim Kurulu Üyeliğine tekrar layık görüldü

gümrük ve turizm işletmeleri

Gümrük ve Turizm İşletmeleri geçtiğimiz hafta 2016 yılı genel kurulunu gerçekleştirdi.

Genel kurul sonucunda bir önceki dönemki yönetim aynı kalırken PTO Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya,Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine yeniden seçildi.

Sakarya, ‘’ Dünya’da ve Türkiye’de tek uygulayıcısı ‘’

Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Ulvi Sakarya, ‘’ İki dönemdir GTİ’de ilçemizi gururla temsil etmeye çalışıyorum. Bu zamana kadar 10 kapıkule ve tesisimizi yenileyerek en son teknoloji ile donattık.  ‘’Yap-İşlet-Devret’’ modelini ile bütün kara sınır kapılarımızı yeniliyoruz. Bu model ile kapılarının modernizasyonunu Dünya’da ve Türkiye’de tek uygulayıcısı Gümrük ve Turizm İşletmesi’dir. ‘’ dedi.

Sakarya, ‘’ Halkalı Gümrüğü şehrin içinde kalmıştı ‘’

Sakarya, ‘’ Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 10’undan fazlasının geçtiği, yılda 40 milyar dolarlık malın işlem gördüğü Halkalı Gümrüğü’nde her gün kuyruk oluşuyordu. Bu trafiğin şehir içinden Çatalca’ya çekilerek trafiğin rahatlatılması amaçlandığı proje ile Çatalca Gümrüğü’ne günde yaklaşık 700 TIR’ın giriş yapması, bu sayının hafta sonu 2 bin 500’e kadar çıkacağı tahmin ediyoruz. ‘’ dedi.

220 BİN METREKARELİK ALANA KURULDU

TOBB’un iştirak şirketi Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. tarafından yap-işlet-devlet modeli ile yapılan Gümrük Kompleksi 60 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 220 bin metrekarelik alana kuruldu. Tesiste gümrük binası, ithalat ve ihracata yönelik depo ve ofisler, sosyal tesisler ve cami bulunuyor. Tesis tam anlamıyla Eylül ayında açılacak.

GTİ nedir?

2005 Yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile 137 oda ve borsanın ortaklığı ile kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. ( G.T.İ ) “ yap – işlet – devret “ modeli çerçevesinde sınır kapılarını modernize etmektedir. Faaliyetlerini; Habur Sınır kapısının modernize ile başlayan GTİ sırasıyla Cilvegözü, Sarp, Hamzabeyli ve Kapıkulu Sınır kapılarının da yeniden yapımlarının hızla tamamlanmasıyla devam etmiştir. Halen Muratbey, Dilucu, Esendere, Kapıköy, Çıldır, Aktaş Sınır kapılarının yapımı devam etmektedir. Yap-İşlet-Devret modeliyle kara sınır kapılarının modernizasyonunun Türkiye’de de Dünya’da ilk ve tek uygulaması olan GTİ projelerine Türkiye’deki diğer sınır kapıları ile hız kazandırmaktadır.