ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Haber

Polatlı Ticaret Odası

E BELGE DÖNÜŞÜMDE YAPILMASI GEREKENLER KALEM KALEM ANLATILDI

-+

1

Polatlı Ticaret Odası ve Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Polatlı Temsilciliğinin ortaklığı ile Polatlı Ticaret Odası eğitim salonunda “e- dönüşüm bilgilendirme toplantısı” yapıldı.
Polatlı Ticaret Odası her konuda olduğu gibi üyelerini gelişen ve değişen sistemler ile alakalı da bilgi sahibi yapmak ve üyelerinin olası değişiklikler sonrası mağduriyet yaşamaları için bilgilendirme  toplantıları organize etmeye devam ediyor.  ASMMMO Polatlı İlçe Temsilcisi A. Semih Aydın tarafından Polatlı Ticaret Odası eğitim salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında 2019 yılı Vergi Usul Kanunu 509 Nolu tebliğe göre E-fatura, E-arşiv, E-defter ve E-irsaliye geçiş tarihleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıldı. E- faturaya geçen ilgili firmaların son başvuru tarihi 31 Aralık 2019.Bu tarihe kadar e-dönüşüme geçmeyen firmalar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından cezai yaptırıma maruz kalacak.
2
E DÖNÜŞÜMÜN DETAYLARI MASAYA YATIRILDI
Yoğun bir katılım ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında; Yeni yıldan itibaren e-fatura zorunluluğunda değerlendirilen firma satış işlemlerinin anlaşılabilmesi ve bu kapsama dahil olacak reel sektör temsilcilerinin uyması gereken prosedürlerle ilgili bilgiler aktarıldı. Elektronik olarak yapılmaya başlanacak işlemler aslında belli bir süre sonra tüm mükellefleri kapsayacak ve uyulmaması halinde belli cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınacaktır.
3
Sunumda e-fatura, e-arşiv fatura, e-irsaliye, e-smm, e- müstahsil makbuzu, e gider pusulası, e- defter, e sigorta poliçesi gibi konular hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama vergisi ve Değerli konutlar vergisi konularında bilgilendirmeler yapıldı. Program katılımcıların sorularının cevaplanması ile son buldu.