3°C
ANKARA HAVA DURUMU3°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Üyelerimizin Başarı Öyküleri

Polatlı Ticaret Odası

ÜYEMİZ İBİŞOĞLU TİCARET ALAATTİN ERTURUN İLE RÖPORTAJIMIZ

-+

1

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim soy ismim Alaattiin Erturun. 1960 Ayaş Gençali köyü doğumluyum.  ilköğretimimi köyde orta öğretimimi Beypazar’ından lise eğitimimi Polatlı’da tamamladım. Meslek lisesi çıkışlıyım. Lise eğitimimi tamamladığım ilçenin hayatımı devam ettireceğim şehir olacağı o zamanlarda şekillendi.

Firmanızı tanıyabilir miyiz?

1980 yılında meslek lisesinin bitirdikten sonra yedek parça işi ile meslek hayatıma resmen başladım ve o tarihten bu yana  oto yedek parça meslek işi ile iştigal ediyorum.  1980 yılından beri Polatlı sanayisinde İbişoğlu Ticaret olarak faaliyet gösteriyoruz ve firmamızı başta Polatlı olmak üzere çevre il ve ilçelerde marka haline getirebilmemizin en önemli faktörlerinden birini dürüstlük ve verilen sözün arkasında durmak olarak değerlendiriyorum. Ticarette her dönem söz senet olmuştur.  Bizde verdiğimiz sözün arkasında durarak bu günlere geldik.  Ford grubunun yedek parça bayiliğini yapıyoruz aynı zamanda Oto  Koç’un bayiliğini yapıyoruz. Diğer Taraftan da Mutlu Akü’nün Polatlıdaki tek bayisiyiz.

Sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Firmamızın geçmişten bugüne ticari hayatını gözlemlediğimiz özellikle çeşidin arttığını görüyoruz.  eskiden yedek parçada sayı çeşit azken şimdilerde kalem arttı. Gelişen teknoloji  bizim içinde bulunduğumuz sektörü doğrudan etkiliyor. Örneğin bir araba markasında  onlarca model üretiliyor ve her bir modelin yedek parçası birbirinden farklı oluyor. Bizde gelişen teknolojiyi takip etmek ve yedek parçalarımızı ona göre temin etmek zorundayız. Haliyle yedek parça sektörü hiç bir zaman yerinde saymayan ve her daim gelişen ilerleyen bir sektördür.

22

Sektörünüzle alakalı sorunlar nelerdir?

Sektör sorunları olarak nitelendirebileceğimiz şeyler aslında esnafın genel problemidir. her meslekte özveri gerekir belki ama esnaflıkta özellikle ekstra bir özveri lazımdır.  Bizim meslekte gece yoktur gündüz yoktur hafta sonu tatilin yoktur.  özellikle yedek parçada bu daha barizdir. Örneğin birinin arabası yolda kalır biz o an hizmet vermek zorundayız tatildeyim ben dükkanı açama diyemezsiniz. Bunun yanı sıra çok büyük sermaye ayırıp gerekirse borcun altına girip malzemenizi temin edersiniz bu malzemenin elinde kalma riski var. Bütün bunların yanı sıra belki de bizi en çok zorlayan sorun çakma parça diye tabir ettiğimiz yan sanayi ürünleri. Bu gibi sorunlar bizim sektörümüzün belli başlı sorunlarından bazıları.

Polatlı Ticaret Odası faaliyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ulvi Başkanın yaptığı değişiklikleri çok iyi takip ediyoruz. Teknolojiyi ticaret odası  çalışmalarına dahil eden  bir sistem ile çalışıldığı için ticaret odasının faaliyetlerini değerli görüyoruz. Yaptığı çalışmalar ile ticaret odasının çehresini değiştirerek amaca  hizmet eden bir kurum haline getirdi. Bu konuda yol açıklığı diliyoruz ve başarılarının daim olmasını temenni ediyoruz.