ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

İlk Pancar Pekmezi Üretildi

-+

Ankara Kalkınma Ajansı destekli Polatlı Ticaret Odası’nın yürüttüğü “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” projesi kapsamında Polatlı’da kurulan atölye faaliyetine başlamış ve Polatlı’nın ilk pancar pekmezi üretilmiştir.

Proje ile; ilçemize bağlı seçilmiş köy ve mahallelerde tarıma dayalı bir üründen katma değer yaratacak yeni bir ürün olan “pancar pekmezinin” geliştirilmesi ve kırsalda yaşayan kadınların girişimciliklerinin desteklenmesi, kooperatifçilik anlayışının geliştirilmesi yoluyla ekonomik ve toplumsal hayata entegre olmalarına ve gelirden pay almalarının sağlanmasına katkı sağlanmaktadır. Polatlı Ticaret Odası’nın yürüttüğü proje 6 ayını geride bırakmış bu sürede projeden haberdar olup projeye dâhil olan kadınlara; güçlenme, özgüven, kooperatifçilik ve pancar pekmezi üretimi teknik eğitimleri verilmiş olup 14 girişimci kadın kurulan atölyede çalışmalarına başlamıştır. İlçemizde kurulacak ilk kadın kooperatifini kurmaya hazırlanan 14 girişimci kadın Polatlı’nın ilk pancar pekmezini üretmişlerdir. Kooperatif kurulduktan sonra satışlarına başlayacak olan kadınların kuracakları kooperatifin ismi ise Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi olacaktır. İsmini; Selçuklular döneminde ilk kadın örgütlenmesi olan Bacıyan-i Rum adıyla Bacıyan-i Rum’u kuran Fatma Bacı’nın Polatlı’nın Bacı köyünde türbesinin bulunmasından esinlenerek almıştır.

Ticaret Odası’nın yürüttüğü proje aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olup ilçemize katma değer yaratacak bir ürünün üretiminin ve satışının yapılmasının dışında kadınlara istihdam sağlamayı hedeflemektedir. Kurulacak Kadın Kooperatifi ilk üretimine Pancar Pekmezi ile başlamış olup Polatlı’yı temsil edecek ve marka değeri taşıyan ürünler oluşturmaya devam edecektir. “Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi”nin ürettiği Pancar Pekmezi’nin ismi PanPek olarak belirlenmiştir. Üretime hızla devam eden kadınlar ürettikleri ürünleri Polatlı Belediyesi’nin temin edeceği satış yerlerinde, tanıtımlarına ve satışlarına önümüzdeki günlerde başlayacaklardır. Satış sadece Polatlı ile sınırlı kalmayarak tüm ülkede tanınması için tanıtımı süpermarketlerle, ünlü isimlerle ve kadın kooperatifi aracılığıyla sağlanacaktır.

114851df-9b4e-46e2-bd30-848c50ac2008