ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvuruları Başladı

-+

 

10 Şubat itibariyle KOSGEB KOBİ Sıfır Faizli Kredi işletme desteği başvuruları başladı. Başvurmak isteyen vatandaşlarımız sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinde ki başvuru formunu doldurarak 0 faizli desteğe başvuru yapabilecek ve yaklaşık 230 bin KOBİ bu destekten faydalanabilecek.

2016 yılında başvuru yapanların yeniden başvurmaları gerekmiyor. 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren başvuru formunda belirttikleri cep telefonlarına ve e-posta adreslerine ONAY veya RED cevabı gönderilecek.

İlk defa başvuru yapacak kişilerin yukarıda belirtilen internet sitesinden başvuru yapmaları gerekecek.

KOSGEB’e hiç başvurmamış, Veritabanı kaydı bulunmayan işletmeler ve beyanname vermeyenler de başvuru yapabilecekler. KOSGEB’in onay vermesi sonrasında bu işletmeler E-KOBİ kaydı yaparak beyanname verecekler.

 

BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 

27 ŞUBAT 2017 tarihinde sonuçlar belli olacak ve 2016 yılında başvuru yapanlarla yeni başvuranlara KISA MESAJ ve E-POSTA ile olumlu/olumsuz sonuçlar bildirilecek.

Başvurusu kabul gören üyemiz bankaların kapısını çalacak ve anlaşma yapılan 9 bankaya KOBİ kredisi başvurusu yapacaklar.

KOSGEB’den onay almış olmak bankalardan da onay alacağınız anlamına gelmiyor. Ancak kefalet talep edilenlere KGF (Kredi Garanti Fonu) ve TESKOMB tarafından kefalet sağlanacak.

Bankalardan onay alan vatandaşa en fazla 50 bin lira sıfır faizli kredi desteği sağlanacak. İlk 12 ay boyunca ödeme yapılmayacak. Geriye kalan 24 aylık dönemde 3’er ay arayla taksitler eşit şekilde ödenecek.

Daha önce 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden faydalananlar, KOSGEB yasaklı işletmeler, güvenlik soruşturmasından olumlu yanıt alamayanlar destekten faydalanamayacak.

2017 yılı Kredi Sicil Affından yararlanan üyelerimiz için değerlendirmeyi bankalar yapacak. Halen kara listede olanların durumu bankalarca değerlendirilecek.

Değerlendirme de;

  • İşletmelerin Mikro işletme olup olmadıklarına bakılacak.
  • Destek için net satış hasılatı ve çalışan sayısı az olan KOBİ’lerden başlanacak.

ANLAŞMA YAPILAN BANKALAR ise şöyle

Kamu Bankaları; Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank,

Özel Bankalar; Akbank, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, İş Bankası ve Qnb Finansbank bankalarıdır.

 

Onay alan üyemiz yukarıda isimleri yazılı bankalara başvuru yapacaklar ve başvuruları bu bankalarca değerlendirilecek. Başvurusu kabul gören işletmelere 50 bin liraya kadar KOSGEB 2017 Faizsiz İşletme Desteği Kredisi verilecek.