-3°C
ANKARA HAVA DURUMU-3°C Kar Yağışlı
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Güncel

Polatlı Ticaret Odası

KOSGEB’TEN KOBİLERE KREDİ DESTEĞİ

-+

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB), girişimcilere yönelik ilk kez uygulayacağı program ile büyük destek sağlanacak.

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi SAKARYA  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB), girişimcilere yönelik yeni bir kredi programı başlatacağını belirtti. Başkan SAKARYA; Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa VARANK tarafından duyurulan  KOSGEB’in geleneksel girişimcilere yönelik ‘KOBİ Finansman Destek Programı’nı başlattığını belirterek, bu kapsamda girişimcilere 50 bin liraya kadar kredi imkanı sunulduğunu aktardı. SAKARYA; “KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişebilmesi amacıyla hazırlanan yeni desteği, KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanan veya faydalanmayı planlayan girişimcilerimize, 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlıyor. İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla, 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda ise 50 bin liralık limit, 70 bin liraya çıkacak. Dolayısıyla KOSGEB tarafından ilk kez hayata geçirilme aşamasında olan mekanizma ile ekonomik sıkıntılarla uzun süredir mücadele eden  kobilerimiz rahat bir nefes alacak. ” dedi.

1

KREDİ TEMİNATI KREDİ GARANTİ FONUNDAN

KOBİ’lerin rekabet güçlerini arttırmak, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla hazırlanan destek programı hakkında detaylı açıklarda bulunan Başkan Sakarya; “KOSGEB, geleneksel girişimcilere yönelik KOBİ Finansman Destek Programı başlattı. KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişebilmesi amacıyla hazırlanan yeni desteği Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın  Mustafa Varank duyurdu. KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanan veya faydalanmayı planlayan girişimcilerimiz için 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlatılıyor. İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla; 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak. KOBİ’lerin rekabet güçlerini arttırmak, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla, işletmelerin kamu bankaları, özel bankalar, katılım bankalarından uygun koşullarda kredi temin edebilmeleri için yeni bir destek programı hazırlandı. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda 50 bin liralık limit 70 bin liraya çıkacak. Kredinin teminatını ise, Kredi Garanti Fonu verecek. Girişimciler sadece anapara ve çok cüz-i miktarda bir faiz ödemesi yapacak. Biz bu programla, girişimciler için önemli olan işletme sermayesine ek bir katkı sağlamak.” dedi.