12°C
ANKARA HAVA DURUMU12°C Çok Bulutlu
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Duyurular

Polatlı Ticaret Odası

KUYUM TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK VE SIKÇA SORULAN SORULAR

-+

DUYURU

Kuyum Ticareti Hakkındaki yönetmelik bilindiği üzere 14/04/2021 tarihli 31454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelikte kuyum ticaretinin yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacağı, yetki belgesinin kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verileceği yenileneceği ve iptal edeceği hususları ile kuyum işletmelerinin 31/12/2021  tarihine kadar yetki belgesi almaları gerektiği ilgili yükümlülükleri yer almaktadır.
 
Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sisteminin 23/09/2021 tarihi itibariyle uygulamaya alındığı, kuyum ticareti ile iştigal eden tüm işletmelerin KTBS üzerinden yetki belgesi almak  üzere başvuruda bulunmalarının sağlanması gerektiği belirtilmektedir.

Kuyum Ticareti ile uğraşan kişilerin ustalık belgelerini bu yılın sonuna kadar yetki belgesi almada kullanabileceği ,yetki belgesi almayan ve ustalık belgesi olmayan kişilerin ise Kasım ayının ilk haftası itibari ile MEYBEM in açacağı Kuyum Ticareti Sınavları sonrası Mesleki Yeterlilik Belgesi alarak Kuyumcu Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden Yetki Belgesi alabilecektir.

Detaylı Bilgi : 03126231084-113

Sıkça Sorulan Sorular Kılavuzu için  tıklayınız 

Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik için tıklayınız.