ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Güncel

Polatlı Ticaret Odası

Mesleki Yeterlilik Belgesi Adı Altında Sahtekarlık!

-+

Mesleki Yeterlilik Belgesi konusuna dikkat çeken Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya vatandaşları uyardı.

indir

Vatandaşların sahte belgelere dikkat etmesini ifade eden Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, ‘’ İlçemizde çeşitli firmalar tarafından ‘’ Mesleki Yeterlilik Belgesi ‘’ adı altında kurs bitirme belgesi verilerek adaylar aldatılmaktadır. Verdikleri bu belgeler 25 Mayıs 2016 tarihine kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra geçerliliğini yitirecektir. Çalışan işçilerimizin sigortalarının yatırılabilmesi için ‘’ Mesleki Yeterlilik Belgesi’’ ne sahip olmaları gerekmektedir. Bu belgeyi Türkiye’de 41 akredite olmuş kurum vermektedir. Polatlı’da bu belgeyi sadece Polatlı Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin akredite olmuş şirketi MEYBEM A.Ş. aracılığıyla vermektedir. ‘’ dedi.

Sakarya, ‘’ Devlet Katkısı Var ‘’

Sakarya, ‘’  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır. Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır. Yani belgesiz çalıştırılma süresi iki ay sonra 25 Mayıs 2016 tarihinde dolacaktır. Bu tarihten sonra zorunlu belge istenen meslek alanlarında belgesiz eleman çalıştırılamayacak, çalıştırıldığı takdir de cezai işlem uygulanacaktır. Mesleki Yeterlilik Belgesi devlet katkısı bulunmakta ve sınavda başarılı olan vatandaşlarımızın ücretlerini devletimiz hibe etmektedir.‘’ dedi.

Polatlı Ticaret Odası Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarının ilkini geçtiğimiz hafta Ahşap Kalıpçı 3. Seviye ve Sıvacı 3. Seviye mesleklerinde gerçekleştirmişti.