ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

NEFES KREDİSİ DEVAM EDİYOR

-+

Özellikle ülke ekonomisinde çok büyük paylara sahip olan, istihdam sağlayan, ihracat ve ithalat rakamlarının önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin ucuz işletme kredisi nasıl bulabilirim sorununa çare olabilecek bir proje.

Nefes kredisini nasıl alabilirim sorusuna şartların TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF tarafından sağlandığını hatırlatarak yanıt vermeye başlayabiliriz. Özellikle KOBİ firmalarının günümüzdeki yüzde onbeş (15%) ve yüzde onsekiz (18%) arasında faiz ile kredi kullandığı göz önüne alındığında nefes kredisi faiz oranı %9.90 / yıl olması çok önemli. Aylık faiz oranı 0.83% ‘a denk gelmektedir.

 

Nefes kredisi hangi bankalar veriyor sorusu sıkça gelmektedir. Nefes projesinde yer alan bankalar ZiraatBankası ve Denizbank’tır.

KOBİ kredilerinin en önemli sorunlarından birisi de yeterli teminata sahip olunamamasıydı. Bu nedenden dolayı birçok banka “borçluluğunun yüksek veya yeterli olmasından”, “yeterli özvarlığa sahip olmamasından”, “mali verilerinin yetersizliğinden” gibi nedenlerle krediyi reddediyordu.

KGF Nefes Projesi ile birlikte teminat sorununa da çözüm bulunuyor. Daha önce KGF Hazine Kaynaklı kredilerinde %75 kefalet oranıyla kefalet verirken, proje özelinde, kefalet oranını %85’e çıkarıldı.

Nefes kredisi şartları nelerdir?

 

  • Nefes kredisi en fazla 50 bin tl’ye kadar kullanılabilecek.
  • Maksimum vadesi 12 ay olabilecek.
  • Sadece TOBB’a bağlı oda üyeleri faydalanabilecek.
  • Kooperatifler, döviz büfeleri, emlakçılar, faktoring şirketleri, eczaneler, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler nefes kredisini kimler kullanamaz sorusunun cevabı olacaktır.
  • Özellikle Denizbank nefes kredisi ve Ziraat Bankası nefes kredisi adı altında çıkacak bu projelerin KOBİ olan firmalara “nefes” vereceği görülüyor. Yapılan açıklamada ilk etapta 5 MİLYON TL bütçe ayrıldığı ve 80 BIN KOBİ’nin faydalanabilecektir.

 

Nefes Kredisini Sadece TOBB üyeleri kullanabilecek. TOBB’a bağlı ticaret odası üyeleri, ticaret borsası üyeleri ve deniz ticaret odası üyeleri faydalanabilecek. Esnaf odası üyeleri nefes kredisi kullanamayacaklar.