27°C
ANKARA HAVA DURUMU27°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

Odamız Üyelerine İŞKUR Kolaylığı

-+

 

Ülke genelinde istihdam artışını sağlamak amacı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan `Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği Protokolü` kapsamında başlatılan çalışmalar neticesinde Polatlı Ticaret Odası bünyesinde İŞKUR Hizmet Noktası  açıldı.

 

İŞKUR ve TOBB arasında geçmişten bu yana devam eden işbirliğinin kapsamını genişletmek amacıyla 18.08.2016 tarihinde mesleki eğitim ve istihdam seferberliği protokolü imzalanmıştı. Daha önceki aylarda Umem Beceri-10 olarak bir çok eğitimler düzenleyen PTO ve İşkur programın değişmesi ile birlikte kapsamını genişletti.Ayrıca  önümüzdeki günlerde işverenler ve muhasebecilere yönelik ‘’Mesleki İstihdam seferberliği’’ adlı programın lansmanının yapılması kararlaştırıldı.
İŞKUR Hizmet Noktası kapsamında verilecek hizmetler nelerdir?

Üyelerin İşkur kaydının oluşturulması,ihtiyaç duydukları nitelikli işgücünün temin edilmesini sağlamak, işsizlere mesleki eğitim verilerek, meslek edinmelerini sağlamak, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlara yönelik kurs düzenlemek, işverenlerin stajyer ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak, işverenlere yönelik etkili işveren danışmanlık hizmetleri sunulmasını sağlamak, işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücü temin edilmesine yardımcı olmak için iş arayanlara yönelik danışmanlık hizmetleri sunmak gibi işlemlerini Polatlı Ticaret Odası İŞKUR Hizmet Noktasına gelerek kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

İŞKUR Hizmet Noktasında ayrıca üye işyerlerinin eleman bulmada güçlük çektiği mesleklerin belirlenmesi ve eğitim planına alınması için gerekli girişimlerin yapılması, Oda bünyesinde veya diğer kuruluşlarla mesleki eğitim kurslarının düzenlenmesi ve üye işyerlerinden gelen mesleki eğitim ve işbaşı eğitim programları taleplerinin İŞKUR’a yönlendirilmesi sağlanacaktır.

 

PTO Yönetim Kurulu Başkanı Sakarya “Doğrudan veya dolaylı olarak istihdamı arttırmayı, işçilerin niteliğini geliştirmeyi ve böylelikle işgücününün istihdam edilebilirliğini arttırmayı hedefleyen Odamız bu vesileyle İŞKUR Hizmet Noktasını açmış bulunmaktadır.  Kalkınmanın temeli istihdamın arttırılması; işsizliğin azaltılması, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespitinden geçmektedir.
Türkiye ekonomisinin yeni yol haritası kapsamında imzalanan Mesleki Eğitim ve istihdam seferberliği protokolü gereğince ,üyelerimizin nitelikli eleman ihtiyacı ile çalışanların mesleki eğitimleri ve mesleki yeterlilik belgesi taleplerinin karşılanması konularında işbirliği konularında çalışmalar yapılacak. Bu Hizmet Noktası ile PTO üyelerine de ayrıcalık tanınmış olacaktır.” Dedi.