ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

HABERLER

Polatlı Ticaret Odası

POLATLI ÇORBASI MARKASI PTO TARAFINDAN TESCİLLENDİ

-+

TM_202033811_2020OE495862_Marka_başvurusu-1

Polatlı ilçemizin son yıllardaki trend yemeği olan  ’’Polatlı Çorbası ‘’ isim hakkı Polatlı Ticaret Odası tarafından alındı.

18 Mart 2020 tarihinde Ticaret Odası tarafından başvurusu yapılan Polatlı Çorbası isim hakkı markasının tescili geçtiğimiz günlerde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylandı ve tescillendi.Alınan isim hakkı ile ülkemizde nam salan ve bir çok kişi tarafından bilinen Polatlı Çorbası ismi daha fazla yaygınlaşma fırsatı bulacak.

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya yaptığı açıklamada , ‘’Bu yıl başlarında yaptığımız Polatlı Çorbası isim hakkı tescil başvurusunun geçtiğimiz günlerde onaylanarak tescillenmesi bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Çorbanın yanı sıra eşzamanlı olarak Polatlı Soğanı ve Karadutlu Boza’nın da Coğrafi İşaret başvurusunu aynı tarihlerde yapmıştık. Bu yıl bitmeden ilçemize özgü bu ürünlerinde Coğrafi İşaretlerini alacağımızı düşünüyorum. Şimdilik süreç rutin bir şekilde seyretmektedir.Pandemi sürecinden dolayı Patent Kurumu personelleri  esnek çalışmakta ve bundan dolayı maalesef süreç uzamaktadır. Odamızın vizyon hedefleri  arasında yer alan ,ilçenin tanıtılması faaliyetleri bakımından oldukça önemli olan bu tür çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir. Polatlı Soğanı ve Karadutlu Bozanın ardından vakit kaybetmeden Polatlı Gözlemesi ve Polatlı Kavunu içinde Coğrafi İşaretli ürün başvurumuzu Patent Kurumuna yapacağımızı buradan vatandaşlarımıza duyurmak istiyoruz.

Polatlı ilçesi oldukça verimli topraklara ve girişimci duygusuna sahip insanlara sahiptir.Bizim görevimizde bunları harmanlayıp ülkemize tanıtmada öncü olmaktır. Polatlı Çorbası isim hakkı ile bu işe başladık,devamı da kısa zamanda vakit kaybetmeden ardı ardına gelecektir. Polatlı Çorbası artık ilçemiz sınırlarını aştı ülkemizin bir çok noktasından lezzetini bizler duymaktayız. Bu lezzetli yemeğin isim hakkının ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.’’ dedi.

Polatlı Çorbası isim hakkı 25.10.2020 tarihinden itibaren 10 yıl süre ile Polatlı Ticaret Odası’na ait olacak.