ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Polatlı Genel Bilgi

-+

Polatlı

Polatlı Ankara il sınırları arasında yer alan ve adeta kendi başına bir il kadar yer alan oldukça tercih edilen ilçeleri arasında yer alır. Yerleşim yeri olarak MÖ 3000 li olan yıllara kadar dayanan bu ilçe sınırları arasında her şehir ve nerede ise oldukça farklı ülkelerden bile gelen insanların yer almasından dolayı hangi kökenden olan insanların olduğunu tam olarak anlamanıza pek de olanak yok. Oldukça farklı olan iş olanakları ile her kesimden insanlara olanak sunan Polatlı da sizler için bir yandan gezilecek olan oldukça farklı yerleri de sizler için yer almaktadır. Araba ile gider iseniz ortalama yirmi ya da otuz dakika süren otobüs ile gider iseniz bir saat gidecek olduğunuz bu ilçe sizler için en eğlenceli olan anları da sunmaktadır. Buğday, arpa, şeker pancarı ya da kavun gibi oldukça meşhur olan sebze ve yapıları ile de Türkiye içinde dört bir yana el uzatıyor olduğu da dikkatleri üzerine çekmektedir. Sadece sebze olarak da değil bir yandan yer alan büyük baş küçük baş hayvancılığı ya da kümes hayvancılığı ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bundan dolayı her ne iş ilde meşgul olmak istiyor iseniz sizler de burada kendiniz için en uygun olanı her an bulabilirsiniz. Oldukça farklı olan tarihi yapıları ile de sizlerin dikkatlerini üzerine çeker iken daha farklı olan gezilecek kısımları ile de sizler için en eğlenceli olan anların sunulmasına katkı sağlamaktadır.

 

Nüfusu

Polatlı nüfusu 2022 yılına göre 128.378. Bu nüfus, 63.917 erkek ve 64.461 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: % 49,79 erkek, % 50,21 kadındır.

Tarihi yerleri

– Tarihi yapıları

Polatlı tarihi yapıları ilk olarak geçmişi bire bir yansıtan yer olarak Gordion müzesi dikkatleri üzerine çekmektedir. Oldukça farklı olan konumun yanı sıra içinde yer alan savaştan kalan ya da geçmiş yıllardan kalan eşyaları ile sizlere geçmiş olan yılları bire bir de yansıtacaktır. Bunun hemen peşinden gelen Malıköy Müzesi de yine aynı şekilde yer alır iken kendi halklarına ait olan geçmiş zamanları bire bir olarak tam anlamı ile anlatan müze olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir. Duvarlarında yer alan oldukça farklı oymaları ile bile sizlere tarihin izlerini en etkili şekilde gösterebilecek de bir yapısı olmaktadır. Kayabaşı Mozaiği olarak yer alan yapının içinde oldukça farklı olarak döşenmiş bin bir farklı türde olan mozaik ile elde edilen çalışma da sanki sizleri geçmiş zamanların yollarını izliyormuş gibi bir hava içine girmenize de olanak sağlayacaktır. Gordion Antik Kenti ile her şeyin ötesinde olan anlar yaşayacak olmanızın yanı sıra en farklı olan duyguları da tek görecek olduğunuz yer olarak bilinmektedir. Sizlerin beklediklerinden bile daha fazlasını sunan oymaları ve duvarları ile en özel duyguları da savaş yıllarına ait olan Polatlı da sadece burada görebileceksiniz.

Gezilecek Yerler

Polatlı içinde gezilecek yerler bu kadar güzel olan bir yerde her ne kadar çok gezer iseniz gezin her an tarihi olan bir yer ile karşılaşacak olduğunuzu asla unutmayın. Burada sizler için yer alan Gordion antik kendi ile en özel anları her an yaşayabilecek iken sizleri alıp farklı diyarlara götürecek olması ile asla içerisinden çıkmak bile istemeyeceksiniz. Sadece burası da değil Gordion Müzesi ve Malıköy Müzesi ile de tarihin en derin izlerine inmek için her şeyi görebilir iken eşsiz olan döşemeleri ve içerisinde yer alan eşyaları ile Polatlı da en özel olan anları görebileceksiniz. Bunların yanında yer alan oteller de geçmiş yıllardan kalması ile istediğiniz her tarza en uygun olan anları sizler de sadece burada geçirebilecek olduğunuzu asla unutmayın.

Yemekleri

Polatlı yemekleri arasında saman ateşinde pişen gözleme başta olmak üzere  Kapama, Mercimekli Tarhana, Yarımca, Höşmerim, Bici Aşı gibi lezzetler listenin başında yer almaktadır. 

Ankara / Polatlı Hava Durumu

Ankara / Polatlı Haritası

Ankara Polatlı Mahalleleri

Adatoprakpınar Mahallesi, Avdanlı Mahallesi, Avşar Mahallesi, Babayakup Mahallesi, Basrı Mahallesi, Beşköprü Mahallesi, Beyceğiz Mahallesi, Beylikköprü Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Çanakçı Mahallesi, Çekirdeksiz Mahallesi, Çimenceğiz Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Eskikarsak Mahallesi, Eskiköseler Mahallesi, Eskipolatlı Mahallesi, Fatih Mahallesi, Gazi Mahallesi, Gedikli Mahallesi, Gençali Mahallesi, Gülpınar Mahallesi, Gülveren Mahallesi, Gümüşyaka Mahallesi, Gündoğan Mahallesi, Güreş Mahallesi, Hacımusa Mahallesi, Hacımuslu Mahallesi, Hacıosmanoğlu Mahallesi, Hacıtuğrul Mahallesi, Hıdırşeyh Mahallesi, Ilıca Mahallesi, İğciler Mahallesi, İnler Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kabak Mahallesi, Karaahmet Mahallesi, Karabenli Mahallesi, Karacaahmet Mahallesi, Karahamzalı Mahallesi, Karailyas Mahallesi, Karakaya Mahallesi, Karakuyu Mahallesi, Karapınar Mahallesi, Karayavşan Mahallesi, Kargalı Mahallesi, Kayabaşı Mahallesi, Kıranharmanı Mahallesi, Kızılcakışla Mahallesi, Kocahacılı Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Kuşcu Mahallesi, Macun Mahallesi, Mehmetakif Mahallesi, Müslüm Mahallesi, Oğuzlar Mahallesi, Olukpınar Mahallesi, Ömerler Mahallesi, Ördekgölü Mahallesi, Özyurt Mahallesi, Poyraz Mahallesi, Sabanca Mahallesi, Sakarya Mahallesi, Sarıhalil Mahallesi, Sarıoba Mahallesi, Sazlar Mahallesi, Sinanlı Mahallesi, Sincik Mahallesi, Sivri Mahallesi, Şabanözü Mahallesi, Şehitlik Mahallesi, Şentepe Mahallesi, Şeyhali Mahallesi, Şıhahmetli Mahallesi, Taşpınar Mahallesi, Tatlıkuyu Mahallesi, Toydemir Mahallesi, Tüfekçioğlu Mahallesi, Türkkarsak Mahallesi, Türktaciri Mahallesi, Uzunbey Mahallesi, Üçpınar Mahallesi, Yağcıoğlu Mahallesi, Yağmurbaba Mahallesi, Yaralı Mahallesi, Yassıhüyük Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yenice Mahallesi, Yenidoğan Mahallesi, Yeniköseler Mahallesi, Yenimehmetli Mahallesi, Yeşilöz Mahallesi, Yıldızlı Mahallesi, Yüzükbaşı Mahallesi, Zafer Mahallesi