ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

POLATLI PANCARI MARKALAŞMA YOLUNDA HIZLANDI

-+

Polatlı Ticaret Odası Proje Birimi ve Başkent Üniversitesi akademisyenleri “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” adlı projeleri hakkında Polatlı Kaymakamı M. Nedim Tunçer ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya bilgilendirme ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında proje kapsamında üretilecek olan Pancar Pekmezinin (PANPEK) insan sağlığı üzerindeki faydalarına değinen Proje Koordinatörü Arzu Fırlarer “Ülkemizin Pancar deposu olan Polatlı’ nın, unutulmaya yüz tutmuş, eskiden geleneksel yöntemlerle üretilen Pancar Pekmezi gibi insan sağlığına son derece faydalı bir ürünü neden Polatlı’ya özgü bir ürün haline getirmeyelim. Kadınlara istihdam sağlamak için başlattığımız projede sadece Pancar Pekmezi değil, erişte, tarhana, turşu gibi yöresel ürünler üretilebilecek bir üretim tesisi kurmaktayız. Tesisin inşaatı tamamlandı makinalarımız geldi. Halen eğitimlerimiz devam etmektedir, kısa süre içerisinde atölyemizde imalat çalışmalarını başlatıyoruz” dedi.

Fırlarer ; ‘’Ürünler Tamamen Organik Üretilecektir’’

Pancar Pekmezini diğer pekmezlerden ayıran en büyük özellik bilinçli tüketimde diyabet hastalarının bile rahatlıkla tüketebilecek olmasıdır. Tamamen organik bir şekilde sunacağımız ürünün faydaları saymakla bitmiyor. Pancar Pekmezi, bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi olduğu için kansere, kalp hastalıklarına, hipertansiyona ve hatta kan şekeri seviyesini düzene sokan harika bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra büyük bir demir ve potasyum deposu olan pancar, son zamanlarda spor ve zor şartlarda görev yapan insanlar tarafından gözde bir ürün haline geldi. Projenin bir diğer çıktısı ise Polatlılı kadınların kuracağı Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifidir. Pancar Pekmezi üretimi odaklı çalışacak kooperatifte kadınlara istihdam sağlanacak ve Polatlı Pancarı markalaşacaktır. Kadınların kendi girişimlerini kurmalarını, atölyede istihdam olanağı sağlamak ve ilçemize özgü bir ürüne marka değeri kazandırmak amacıyla başlattığımız projemize sağlamış olduğunuz katkı ve yardımlarınızdan dolayı sizlere teşekkürümüzü borç biliriz” dedi.

Polatlı Kaymakamı M. Nedim Tunçer ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı Ticaret Odası Proje Biriminin ve Başkent Üniversitesinin bilgilendirme ziyaretlerinden ziyadesiyle memnun kaldıklarını belirttiler. Projenin her aşamasında kendilerinin destek olacağının sözünü veren Sayın Kaymakam ve Sayın Belediye Başkanı, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Sayın Ulvi Sakarya ve yönetimini çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Proje yaklaşık 4 ay önce başlamış olup, üretim tesisinde Polatlı Pancarı işlenecek ve bundan pekmez başta olmak üzere birçok ürün işlenecektir.Ayrıca tesiste pancarın dışında kavun,karpuz, üzüm,erik gibi ürünler işlenip Tüm Türkiye’de online satış yapılacaktır.

 

IMG_8639