ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Bizden Haberler

Polatlı Ticaret Odası

POLATLI TİCARET ODASI ARTIK TEK DURAK

-+

2017 yılı başından bu yana Polatlı Ticaret Odası bünyesinde ki Ticaret Sicil Müdürlüğü servisi , yeni kayıtlarda şirketlerin ana sözleşme tasdiklerini notere gitmeden odada yapabilmektedir.Ayrıca yine PTO üyeleri odadan alacakları Ticaret sicil belgelerinin vergi  harçlarını vergi dairesine gitmeden odadan kolaylıkla ödeyerek işlem yapabilmekte.

Geçtiğimiz günlerde ise, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Rekabet Kurumu Başkanlığı ile imzalamış olduğu protokol sayesinde artık sermaye artırımlarında Rekabet Kurumuna ödenen tutar bankalara gitmeden Polatlı Ticaret Odası’ndan tahsil edebilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi SAKARYA, ” Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilen harç takip sistemi yazılımı ile vergi daireleri tarafından alınan ticaret sicil harçları Ocak ayından beri Ticaret Odaları tarafından tahsil ediliyordu. Düzenlemelerle birlikte şirket kuruluşlarında prosedür sayısı da düştü. Bir haftada yapılan işlemler, 1 gün içerisinde tamamlanıyor artık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun başarılı çalışmaları ile artık Rekabet Kurumu Payları da odamız tarafından tahsil edilecek. Ocak ayında faaliyete geçen harç ödemeleri ve Ekim ayı itibariyle Rekabet Kurumu’na ödenen payların odalara ödenmesi ile üyelerimizin iş ve zaman kaybını ortadan kaldırıldı ve artık odamız tek durak haline geldi. ”dedi.

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’nun 13.02.2016 tarihinde gerçekleştirilmiş olan toplantı ve sonrasında konuya ilişkim yapılan çalışmalarda Rekabet Kurumu Payı olarak bilinen 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında 39. maddesinin c bendi kapsamında yeni kurulacak olan anonim ve limited şirket statüsündeki tüm ortakların sermayelerininn ve sermaye artırımı halinde artan kısmın on binde dördü nispetinde yapılacak ödemelerin oda ve sanayi tarafından tahsili konusunda çalışmalar başlatılmıştı. 25.09.2017 tarihli imzalanan protokol ile belirtilen ödemeler artık Ticaret Odaları’na da yapılması yetkisi verilmiştir.