ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Haber

Polatlı Ticaret Odası

POLATLI TİCARET ODASI İLE ÜYELERİ İHRACATA  ADIM ADIM

-+

Polatlı Ticaret Odası üyelerinin yurt dışı ihracatında önünü açmak ve birlikte yol haritası belirlemek için UR-GE tanıtım toplantısı düzenledi.

Polatlı Ticaret Odası Tarım sektöründe faaliyet gösteren Tarım ürünleri ile  tarım makineleri üretimi yapan üyelerinin ülke ekonomisinde ihracat payını artırmak ve yurt dışı ihracat avantajlarını aktarmak için Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirilmesi Desteklenmesi (Ur-Ge) tanıtım toplantısı düzenledi.  Çankaya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fedai Uzun tarafından verilen bilgilendirme toplantısında ; Ur-Ge projelerinin firmalar için faydaları, Ur-Ge projesinden faydalanacak firmalarda aranan şartlar, Kobiler için Ur-Ge projesinin faydaları, Projeye başvuru aşamaları gibi konular başta olmak üzere birçok konu ile alakalı detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

1

İHRACATIMIZIN ARTMASI İÇİN DEVLET CİDDİ DESTEKLER VERİYOR

Çankaya Üniversitesi öğretim görevlisi Fedai Uzun Ur-Ge projesinin önemi hakkında yaptığı konuşmada: “2002 yılından bu yana ticaret bakanlığı tarafından ihracat yapan firmalar yoğun bir şekilde destekleniyor.  İhracat yapmak için güçlü taraflarımız ve fırsatlarımız var. İhracatın öğretilmesi ya da ihracat yapanların ihracatının geliştirilmesi konusunda çok önemli bir proje, 2010’a 8 sayılı genelge. Ur-Ge projesi 3 yıllık bir proje eğer gerek duyulursa Ticaret Bakanlığı 2 yıl daha uzatılabiliyor. Uluslararası piyasalarda firmalarımızın rekabet güçlerini artırmaya yönelik firmalarımıza katkıda bulunan bir proje. Proje kapsamında destek yüzde 75 civarında yüzde 25’i de biz firmalara  kendimiz karşılıyoruz. ” dedi.

PROJEDE AMAÇ ULUSLARARASI ARENADA İHRACAT PAYIMIZI ARTIRMAK

Bu desteğin amacı, bir proje içerisinde, Türkiye’de yerleşik şirketlerin, uluslararası arenada rekabetçiliğini ve ihracatını artırmaktır. Bu kapsamda şirketler, işbirliği kuruluşlarının proje başvuruları sonucu desteklenir.Polatlı’da bir ilk olacak projede Tarım ve Tarım Makineleri kümelenmesi oluşturulması planlanmaktadır. Böylece tarımın merkezi olan ilçede ihracat oranının artması hedeflenecek.Proje ile Polatlı Ticaret Odası 20’ye yakın firma aracısız ihracat yapabilecek.
İŞBİRLİĞİ KURULUŞU NEDİR?
Üyeleri için işbirliği faaliyeti gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, İhracatçı Birlikleri, İl Ticaret ve/veya Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Sektörel Üretici Dernekleri, Sektörel Dış Ticaret Şirketleri
(SDŞ) ile imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatiflerdir.

2

UR-GE İÇİN UYGULANAN DESTEKLER NELERDİR?
Eğitim desteği
Danışmanlık desteği,
2 kişiye kadar nitelikli istihdam desteği,
Yurt dışı pazarlama ve ticaret heyetleri (seyahat, konaklama ve organizasyon giderleri)
Alım heyetleri giderleri
Teşvikten Faydalanmak İçin: İşbirliği kuruluşunun, üye şirketlerle beraber, bir proje hazırlaması ve bu proje ile Ekonomi Bakanlığı’na başvurması gerekmektedir.
UR-GE Teşvikleri ile ilgili Danışmanlık Hizmetleri.
UR-GE Projesi hazırlamak.
Gerekli bütün evrakları hazırlayarak, süresi içerisinde başvurular yapmak.
Teşvik alınana kadar tüm süreci takip etmek ve şirketinize danışmanlık yapmak.