ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

POLATLI TİCARET ODASINDAN DEV PANCAR PROJESİ

-+

Polatlı Ticaret Odası yaptığı projeler ile ilçemizde ekonomiye hareket katmaya ve yön vermeye devam ediyor.

Son olarak Ankara Kalkınma Ajansı mali destekli, Polatlı Ticaret Odası öncülüğünde, Polatlı İlçe Tarım Hayvancılık ve Gıda Müdürlüğü, Başkent Üniversitesi ile Kadın Eğitim ve İstihdam Derneği ortaklığında 12 ay boyunca gerçekleştirilecek olan “Pancar ile ilgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme’’ projesi önümüzdeki günlerde faaliyete  geçmeye hazırlanıyor. Proje ile Pancar Pekmezi üretim tesisi kurulacak ve ilçemize özgü olan bir ürün ortaya çıkarılacaktır.

Polatlı Ticaret Odası bu proje ile kırsal kalkınma çalışmalarına ve girişimciliğe  katkı sağlayarak, köylülerin  tarımsal, ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınmalarına yardımcı olmak, böylece aile ve ülke ekonomisine yarar sağlamak, bölgenin kalkınmasını artırmak ve çevre köylerle olan sosyo-ekonomik farkın kapatılmasını amaçlıyor.

“Pancar ile ilgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” projesi ile ilgili Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya; Polatlı tarıma dayalı ve elverişli bir ilçemiz. Bizde Polatlı Ticaret Odası olarak Ankara Kalkınma Ajansının 2016 yılı MDP programı kapsamında tarıma dayalı bir proje yürütmek istedik. Tarımsal ürün olarak şeker pancarını tercihi etmemizin sebebi; Türkiye’de şekerpancarı özellikle kendine yeterlilik ve istihdam alanının genişliği sebebiyle önemli bir ürün ve politika konusu olmasıdır. Ülkemizin dört bir yanına gönderilen pancarı alternatif ürünlerde kullanmanın bize değer katacağını düşünüyorum. Şekerpancarı tarımını sadece bir ülkenin şeker ihtiyacının karşılandığı bir tarımsal ürün olarak değerlendirmemek gerekir. Polatlı’da şeker pancarı üretiminde Türkiye’de önde gelen bir ilçemiz. Bizim bu proje ile amacımız; kırsal kalkınma çalışmalarına ve özellikle köylerde girişimciliğe  katkı sağlayarak, köylülerimizin  tarımsal, ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınmalarına yardımcı olmaktır. Böylece aile ve ülke ekonomisine yarar sağlamakla beraber Polatlı’ya bağlı seçilmiş beş köyünde, projemizde yer almak isteyen insanların üretim sürecine başlamasını sağlayarak ve aynı zamanda güçlenme, girişimcilik, lider yöneticilik, kooperatifçilik eğitimleri vererek kendi işlerinin kurmasını sağlamaktır. Projemize çok güçlü kurum, kuruluş ve sanatçılar  destek verecektir. Böylelikle hem tarımsal ürünümüz hem de çiftçimiz projemizden yararlanacaktır dedi. Projelerinin Polatlı için çok yararlı olacağına değinen Ulvi Sakarya herkese hayırlı olmasını temenni etti.

Önümüzdeki hafta Kalkınma Ajansına giderek sözleşmeyi imzalayacak olan PTO Temmuz ayından itibaren projeye start verecektir. Polatlı Ticaret Odası 12 ay boyunca “Pancar ile ilgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme’’ projesini yürütecek ve tarımsal ürün çalışmalarına başlayacaktır.