ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Güncel

Polatlı Ticaret Odası

Polatlı’da İlk Mesleki Yeterlilik Belgeleri Verildi

-+

mesleki

Birçok meslek alanı için belge zorunluluğu getirilmesi üzerine Polatlı’da sınavların gerçekleşmesi için çalışmalar başlatan Polatlı Ticaret Odası,  MEYBEM firması ile anlaşmış ve geçtiğimiz hafta sınavları Polatlı’da düzenlemişti. Sınavı başarı ile geçen vatandaşlar mesleki yeterlilik belgesini almayı hak kazandı ve belgeleri Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mesut Aşgın tarafından verildi.

30 Mayıs 2016’dan itibaren belgesiz işçi çalıştıramayacak olan işverenlere ve işçilere çağrıda bulunan Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mesut Aşgın, ‘’ 30 Mayıs’dan sonra 40 meslek alanında çalışan işçiler belgesiz çalışamayacak, firmalarda çalıştıramayacak. Çalıştırdıkları taktirde de firmaları ve çalışanları büyük ceza alacaklar’’ dedi.

Aşgın, ‘’ Polatlı Ticaret Odası üyelerine daha iyi hizmet edebilmek için TOBB’un kuruluşu olan MEYBEM A.Ş. ile anlaştık ve sınavları Polatlı’da gerçekleştirmeye başladık. İlk olarak inşaat sektöründe yaptığımız sınavları odamıza gelen başvurulara göre 40 meslek alanındaki diğer sektörlerde de yapacağız. Sınavları periyodik olarak odamızda gerçekleştireceğiz. İşverenlerin ve çalışanların yoğunluk olmaması için 30 Mayıs’ı beklememelerini rica ediyor ve biran önce başvurmalarını bekliyoruz. Bugün belgelerini verdiğimiz çalışanlarımıza da hayırlı olmasını diliyorum.‘’ dedi

Devlet katkısına dikkat çeken Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya ise, ‘’ Şuanda devlet katkısı var. Devlet katkısı varken biran önce çalışanların bu belgelerini almalarını öneriyorum. Şuanda önce çalışanları sınav bedelini yatırıyorlar ve sınava giriyorlar. Eğer sınavda başarılı olurlarsa devlet ödedikleri miktarı geri veriyor. ‘’ dedi.

Sakarya, ‘’ İlçemizde mesleki yeterlilik belgesi adı altında belgelendirme yapıldığını duyuyoruz. Şunu belirtmeliyim ki bu belgelendirmeyi ve sınavı sadece Mesleki Yeterlik Kurumu (MYK)tarafından akredite olmuş firmalar tarafından yapılmaktadır. MEYBEM A.Ş. ‘de bu firmalar arasındadır. İlçemizde de bu konuda şuanda tek yetkili Polatlı Ticaret Odası’dır. Başvuruları odamıza yapabilirler. Belgelerini alan vatandaşlarımıza hayırlı olsun. ‘’ dedi.