ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

PTO EIMA TARIM MAKİNALARI FUARINA İŞ GEZİSİ DÜZENLEDİ

-+
Polatlı Ticaret Odası üyeleri 09-13 Kasım tarihleri arasında İtalya’nın Bologna şehrinde 2 yılda bir düzenlenen Tarım Makinaları fuarına Yurt dışı iş gezisi düzenledi.
 
Uluslararası anlamda büyük bir önem taşıyan fuara PTO üyesi 14 firma ile birlikte Haymana Ticaret Odası, Haymana Ticaret Borsası ve Çubuk Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanları ile birlikte Polatlı Ticaret odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya’da katılım sağladı. Tarım makineleri, traktörler, orman mühendisliği, hasat makineleri, hayvancılık öncelikli olan fuarda ayrıca Türkiye’den toplamda 95 firma ülkemizi temsil etti ve ürettikleri makinaları tanıtma imkanı buldu.
 
4 günlük fuarda ilçemiz işadamları toplamda 36 holden oluşan ve dünyanın en önemli fuarları arasında sayılan EİMA 2016 tarım fuarında bütün makinaları dikkatlice takip etme şansı buldu. Fuar Traktörden, inşaat makinalarına kadar birçok ekipmana ev sahipliği yaptı. Polatlılı firmalar EİMA Tarım makinaları fuarında kataloglarını aldıkları Türk ve yabancı firmaların kataloglarını ve numunelerini toplayarak kendi üretimleri ile entegre edebilecek.
 
Sakarya ‘’Dış Ticaret Global Dünyanın Olmazsa Olmazıdır’’
Fuar sonrası açıklama yapan Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya; ‘’Odamız üyeleri ile birlikte bu yıl Bologna’da düzenlenen Tarım makinaları fuarına ticari amaçlı bir iş gezisi düzenledik. Dış Ticaret bizim ve üyelerimiz için çok önemli bir kavramdır. Çünkü ihracat günümüz ticaret hayatında olmazsa olmazlardan biridir. Şuan odamızın 2000’e yakın üyesi bulunmaktadır, ancak maalesef ihracat yapan sayısı %5 civarlarında bile değildir. Bu eksiklikte biz sivil toplum kuruluşlarının da mutlaka eksiklerimiz olmuştur. 3 yıldır bu anlamda stratejik planımızda olumlu aşamalar yaşadık. Bu üç yılda toplamda 3 dış ticaret eğitimi ve semineri düzenledik, eğitimlere 200 kişi katılım gösterdi ve olumlu sonuçlarda aldık.17 Kasım yani bugün saat 13:00’de yine Ekonomi Bakanlığı uzmanları tarafından TOBB ve odamız ortaklığıyla yine çok önemli olan bir dış ticaret bilgilendirme semineri düzenleyeceğiz. Bütün katılmak isteyen üyelerimizi bekliyoruz. Bunun yanı sıra yılda en az bir kez Yurtdışında uluslararası bir fuara iş gezisi programı düzenliyoruz. İş gezilerimize katılım her geçen yıl daha da artmaktadır. Bu da üyelerimizin artık dış ticaret konusunda bilinçlendiğini göstermektedir. Ayrıca POL-AGRİ Polatlı tarım ve gıda fuarımızı da 5 yıl içerisinde uluslararası bir fuar haline getirmeyi planlıyoruz. Web sitemize giren her üyemiz ihracat yapacakları ülkeler ile ilgili ülke raporlarına ulaşabilirler. Böylece henüz ticaret yapmadan ülkeler hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Global dünyada yaşıyoruz ve üyelerimiz ayaklarını sağlam yere basarak ticaret hacmini artırmalıdır. Bunun yolu da dış ticaretten geçmektedir. Yurt dışı iş gezisi sayılarımız artarak devam edecektir. Son olarak EIMA 2016 Bologna tarım makinaları fuarına katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür eder şükranlarımı sunarım.’’ Dedi.
 
EIMA Fuarı Hakkında
 
Bologna’da düzenlenen Uluslararası Tarım Makineleri Fuarı konusunda en önemli ve en kapsamlı fuarıdır. EIMA fuarına dünyanın her yerinden birçok katılımcı iştirak etmektedir. Motorlar, Arazi ıslahı ve ormancılık için makineler, Traktörler, traktörler, çok amaçlı taşıt ve motorlu çapalar, Toprak işleme, ekim ve gübreleme için makineler, Bitki ve bitkisel tedavi makineleri, Sulama Makine, Hasat makineleri, Ürünün ilk işlenme ve korunması için makine, Hayvancılık için makine, Tarım – sanayi için makine, Ürünü taşınması için Makine, Bileşenleri, aksesuar ve yedek parça, Bahçecilik ve kamuya açık yeşil alan ekipmanları, küçük motorlu ve elle çalıştırılan makineler, Tarım, hayvancılık yönetimi ve tarımda yenilenebilir enerji kaynakları için tezgâhları, makine temizlik ve teçhizat için çeşitli makineler vb. birçok makine sergilenmektedir.