ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

ODAMIZ POLATLI’NIN İLK KADIN KOOPERATİFİNİ KURUYOR

-+

Ankara Kalkınma Ajansı destekli, Polatlı Ticaret Odası’nın yürüttüğü “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” projesi tüm hızıyla devam ederken proje kapsamında kurulacak olan “Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi” için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden gelen üç uzman tarafından girişimci kadın adaylarına eğitim verildi.

Eğitime Kooperatifçilik genel müdürlüğünden; Gümrük ve Ticaret Uzmanı Zehra Aslan Uysal, uzman yardımcısı Nilay Özlem Kıyak ve uzman yardımcı Duygu Binici katıldı. Proje dâhilinde kurulan Pancar Pekmezi atölyesinde çalışacak ve kooperatif kuracak kadınlara üç ayrı uzman tarafından; kooperatifçilik ve kadın kooperatifleri, kooperatifçiliğin usul ve esasları, kooperatifçiliğe destek veren kurum ve kuruluşlar, kooperatifçiliğin yerel idaredeki rolü ve önemi, KOOP-GEP ile ilgili sunumlar yapıldı ve girişimci kadın adayları bilgilendirildi. Uzmanlar aynı zamanda kooperatif kuruluşunda dikkat edilmesi gereken hususları tüm ayrıntılarıyla anlattılar. Başarılı Kadın Kooperatiflerinden görseller sunup bilgi verdiler.

Gümrük ve Ticaret Uzmanı Zehra Aslan Uysal kooperatifçiliğin tanımını ve önemini anlatırken şunlara değindi: Kooperatif ekonomide söz sahibi olmaktır, bireysel değil toplumsal kalkınmayı sağlamaktı, istihdam ve pazar gücünü artırmaktır, yoksulluğa karşı durmaktır, para değil bütüne sahip olmaktır. İşte bu yüzden kooperatifler; kendi kendine yetme, kendi kendine sorumluluk, demokrasi, eşitlik, adalet, birlik ve dayanışma değerleriyle semaya ve şahıs şirketlerinde ayrılır.

Eğitim iki grup halinde yapıldı ve yaklaşık 50 girişimci kadın adayı katıldı. Girişimci kadın adayları uzmanların sunumları sonrası merak ettikleri tüm sorulara cevap aldılar ve Polatlı’da kurulacak ilk kadın kooperatifi için hazır hale geldiler. Önümüzdeki günlerde Polatlı Ticaret Odasının yürüttüğü “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” projesi kapsamında atölyede üretime başlayacak kadınlar hemen ardından kooperatiflerini kurup satışlarına başlayacaklardır. Polatlı için böylesi önemli ve büyük bir projeye imza atan Polatlı Ticaret Odası Polatlı’nın ilk kadın kooperatifini kurmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyor.