ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Bizden Haberler

Polatlı Ticaret Odası

PTO’da Protokol Kuralları Eğitimi

-+

Polatlı Ticaret Odası üyelerinin kişisel gelişimine yönelik eğitim vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün 30 PTO üyesinin katılımıyla gerçekleşen eğitimde Protokol Kuralları, Resmi Yazışma Kuralları, Dosyalama ve Arşivleme konuları işlendi.

protokol kuralları eğitimleri2

Eğitimde resmi kurumlarla ilişkilerin nasıl olması gerektiği, nasıl davranılması gerektiği, müşterilere nasıl davranılması gerektiği gibi birçok konu anlatıldı. Eğitmen Dr. Selçuk Çolakoğlu tarafından verilen eğitime Ticaret Odası üyeleri ve çalışanları katıldı. Çolakoğlu , ‘’ Kamu alanlarında törenler, toplantılar, ziyaret ve görüşmeler, kılık kıyafetler, yazışmalar, kurumsal iş ve işlemler protokol kurallarına göre yürütüldüğünü ve kamu kuruluşlarının hizmetlerinden yararlanılan halka açık alanların sosyal alanlar olup, bu alanda ise görgü ve nezaket kurallarına göre hareket edilmesi gereklidir. ‘’ dedi.

“Uluslararası düzeyde protokol kuralları vardır”

Çolakoğlu, ‘’Birey olarak sosyal hayatta karşı karşıya kaldığımız birçok alanlar vardır. Bunlar özel alanlar, aile alanları ve sosyal alanlardır. Özellikle sosyal alanlarda yani aile dışındaki ilişkilerde görgü ve nezaket kuralları önemlidir. Toplumda kimi zaman bu kurallar değişiklik gösterebilmektedir. Örneği önceden bacak bacak üstüne atmak ayıplanırken şuanda normalleşmiş durumdadır. Birde bu sosyal çevre dışında hem ulusal hem de uluslararası düzeyde protokol kuralları vardır. Bu kurulların çoğu yazılı kurallardır. İstisna durumlar dışında bu kurallarda değişiklik olmaz. ‘’ dedi.

Sakarya: “Eğitim konularına daha fazla önem vermekteyiz”

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya ise , ” Dosyalama ve Arşivleme eğitimimiz ile üye firmalarımızın kurumsallaşma yönündeki ilk adımlarını atmış oluyorlar. Ayrıca protokol kuralları, kalabalık bir devlet erkanı içerisindeki davranış biçimlerini de bu eğitim sayesinde üyelerimiz ve çalışanları bilgi edinmiş oldu. Tabi ki bu tür eğitimler tam çözüm veya hayatımızı tamamen şekillendirmeyecek, ancak eğitimler sırasında öğrenilen bir mimik veya bir davranış biçimi müşteri üzerindeki bakış açısını değiştirebilir. Bu açıdan biz Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu olarak kişisel gelişime ve üyelerimize katma değer sağlayacak eğitim konularına daha fazla önem vermekteyiz. Önümüzdeki günlerde eğitim programlarımız devam edecektir.” dedi.

protokol kuralları eğitimleri protokol kuralları eğitimleri3