2°C
ANKARA HAVA DURUMU2°C Kar Yağışlı
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Bizden Haberler

Polatlı Ticaret Odası

SAKARYA ‘’HALEP ORDAYSA,ARŞIN BURADA’’

-+

SAKARYA ‘’HALEP ORDAYSA,ARŞIN BURADA’’

SAKARYA

Göreve geldiğimiz günden bu yana hem üyelerimizin hem de Polatlılı hemşehrilerimizin takdirini alırken ve bu teveccühe de halen odamızın Meclis Üyesi olan Mezaim bey de şahit olurken asılsız iddialarla gündemi meşgul etmeleri bizleri üzmüştür. Öncelikle seçim öncesinde şahsıma ve ekibime yönelik çirkin iddialar yapılmasaydı ,cevap vermeyeceğimin bilinmesini isterim. Daha öncede gerek sosyal medyada gerek gazetelerde aynı türden basitçe karalama kampanyaları yürütülmesine rağmen hiç birine cevap verme gereksinimi duymadım.Ancak bu kez işi çirkinleştirerek çukura girmişlerdir.Odamızın gerçek sahibi olan saygıdeğer üyelerimizi bu tür polemiklere maruz bırakmak istemezdim,ne yazık ki Türkiye’nin gözbebeği olan ve birçok bölgede örnek oda olarak gösterilen Polatlı Ticaret Odası’nın isminin bu şekilde yıpratılmasına seyirci kalmamak için bu açıklamayı yapmayı zaruri buldum.

GÖREVİMİZİ LAYIKIYLA YAPMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK

Bu yarışta bir kazanan olacaktır, bununla birlikte her daim ilçemiz ve Polatlı Ticaret Odası kazanan olmalıdır.Bu bilinçle yarışan kıymetli ekibimiz, şimdiye kadar hiçbir şekilde belden aşağı vurmamış ve kendine yakışır biçimde etik kurallar çerçevesinde ziyaretlerini gerçekleştirmişlerdir. Daha öncesinde de belirttiğim üzere odamıza hizmet veren çok kıymetli Başkanlarımızın ve meclis üyelerimizin yaptıklarını kesinlikle azımsayamayız. Özellikle görevi devraldığım Muzaffer Sevinçel bey’in odaya kattıkları aşikardır. Bizler Muzaffer ağabeyimizden devraldığımız görevi layıkıyla yerine getirmek için gece gündüz demeden çalıştık,çalışmaya da devam edeceğiz.Akredite oda olan Polatlı Ticaret Odası şuan da bir çok il odasından daha etkin bir şekilde üyelerimize hizmet vermektedir.

GÜLERYÜZLÜ HİZMET HEDEFİMİZ OLMUŞTUR

İlk göreve başladığımızda hedefimiz üyelerimize yakışan ve güleryüzlü anlayışı getirmek olmuştur. Odamız personeline üyelerin bizim gerçek işverenimiz olduğunu ,en hızlı ve doğru şekilde hizmet vermeleri gerektiğini aşıladık.Daha öncesinde üye ile yaşanan polemiklerin hiç birini bizim dönemimizde üyelerimiz yaşamamıştır. Bu anlayışla ilk olarak oda hizmet binamızı alt kata taşıdık. Bunda amacımız hem daha ferah ve üyeye yakışan bir hizmet binasına kavuşmak hem de üst katlara çıkmakta zorlanan üyelerimizin işini hafifletmekti.

BİZLER DUYUMLA DEĞİL BELGEYLE KONUŞURUZ

Burada Mezaim bey’in belirttiği gibi odamızın tadilatı için 320 bin TL harcanmamıştır. Yapılan işin bedeli 299.308  TL’dir,yalnız Mezaim bey şunu atlamıştır ki bu paranın 185.900 TL’si bağlı bulunduğumuz birlik olan TOBB tarafından odamıza hibe edilmiştir.Yani şimdiye kadar odamız ilk defa TOBB’dan tadilat yardımı almış ve bize buranın maliyeti 113.408 TL gibi düşük bir rakam olmuştur .Bunun belgeleride odamızda mevcuttur,isteyen tüm üyelerimize sunabiliriz.Diğer bir husus ise odamız üyelerine hizmet veren restorandır. Bizim bu restoranı açma sebebimiz tamamen üyelerimizin indirimli olarak elit bir ortamda aileleriyle yemek yemelerini sağlamaktı.Çok şükür bu konuda da üyelerimizden çok olumlu geri dönüşler almaktayız.İddia sahibi Mezaim bey Restoranı eleştiriyor ama ne ilginçtir ki yaz aylarında buradan çıkmamıştır. Hatta bizim için ne mutludur ki yeğeninin sünnet törenini Ticaret Odası Restoranında yapmıştır. Yani eleştirirken aslında iyi bir şey yaptığımızı da inkar etmemektedir. Bu açıdan kendisine teşekkür ediyorum!.

EVİNE EKMEK GÖTÜREN KADINLARIMIZIN MEMNUNİYETİ BİZİM İÇİN YETERLİDİR

Ankara Kalkınma Ajansı destekli yapılan projelerde yaklaşık 5 milyon TL hibeyi ilçemize  kazandırdık.Bunlardan biri olan ‘’Kadın Girişimcilere Yönelik İş Kurma Projesi’’ yazılırken normalde sadece Perpa iş merkezi 1. Katta  yer alan 9 dükkan vardı.Proje bütçesi fazla vermekteydi ve artmaktaydı. Biz de Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya ve Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ile görüşerek bu paranın atıl halde olan Necip Fazıl Parkı 2. Etaptaki yerde kullanarak, 12 tane dükkanı proje kapsamında bu alanda da yapmayı teklif ettik.Kendileri de bu önerimizi olumlu karşılayarak kabul etti. Bu şekilde satış yerlerini de kadın girişimcilerimize fazladan yapmış olduk.Normalde o dükkanlar projede yoktu,bu şekilde ilçemize yeni iş yerleri kazandırmış olduk. Konuya, orada işyerlerini çalıştıran kadınlarımızda hakimdir.İddia edildiği gibi dükkanlar kapanmamaktadır.Sadece bir girişimcimiz işyerini kapatmıştır,kendisi  şehir dışına taşındığından dolayı olmuştur.Orada işletmelerini sürdüren tüm kadınlarımız da gayet memnun şekilde çalışmaktadır.Vesile olmaktan onur duyduğumuz kadınlarımızın bu işyerleri aracılığıyla ekmek götürmeleri bizler için yapılan işlerin en kıymetlisidir. Öyle olmasa bu yıl yeniden sözleşmelerini uzatmazlardı. Halep ordaysa arşın buradadır.İşyerlerini işleten kadınlarla birebir görüşülebilir.

PANCAR PEKMEZİ (PAN-PEK) TÜRKİYE MARKASI OLMUŞTUR

Diğer bir projemiz olan Pancar Pekmezi üretimi bizlerin öncülüğünde kadınlarımızın cesareti ve emekleriyle kurduğumuz Anadolu Bacıları Kooperatifi Türkiye’nin her alanından rağbet görmektedir.Ulusal kanalların bile ilgisini çekerek Polatlı ismini duyurularak odamızın başarılı projesi ve markası Türkiye’ye tanıtılmıştır.

PTO TEKNOLOJİYLE BULUŞMUŞTUR.

Kosgeb,Ekonomi Bakanlığı, İşkur başta olmak üzere odamızda 4 yılda 17 bilgilendirme eğitimi , seminerler düzenlendi ve hibeler hakkında birebir danışmanlık sağlandı.Odamızda bir tane bile Girişimcilik eğitimi düzenlenmemişken 30’a yakın eğitimle 600’ü aşkın kişi belge almıştır.Kosgeb ve İşkur temsilcilikleriyle üyelerimizin işlemleri odamızda anında çözülmüştür. ’Tek Nokta Oda’ projesiyle artık üyeler vergi dairesine,notere hatta bankalara gitmeden yeni kuruluşlarda odamızda çaylarını içerken işlemleri yapılmaktadır.

ODAMIZIN DEĞİŞİME DEĞİL GELİŞİME İHTİYACI VARDIR,BU GELİŞİMDE DEVAM EDECEKTİR

2013 yılında göreve geldiğimizde Mezaim Kiraz’ın iddiasına göre Ticaret Odası hesaplarında 9 milyon TL varmış.Böyle bir para hiçbir zaman Ticaret Odası bütçesinde olmamıştır.Attığı iftira üzerinde asılı kalıp Meclis Üyesi olmasına rağmen bu yalanla bir ömür boyu yaşayacaktır.Bahsi geçen tarihte odamız hesaplarında yaklaşık 850 bin TL bulunmaktadır. İddia ettiği gibi hesaplarımız hiç birzaman eksi vermemiştir aksine her yıl denk olarak kapanmıştır.Burada demirbaşlarımıza kattığımız araçlar ve yeni hizmet binamızda yer alan ekipmanları da saymıyorum. Ben ve ekibim , çok şükür maddi durumları düzgün işadamlarıyız.Öyle bahsedildiği gibi harcırahlara ve huzur haklarına tenezzül edecek insanlar olmadığımız gibi tek kuruş maaşta almıyoruz.Bunlar ucuz siyaset ürünleridir.Eğer sakıncalı ,kanunumuz dışında aykırı bir durum olsaydı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı teftişinden sonra müfettişler gereği neyse onu yaparlardı.Yapılan bu ucuz iftiralar ve çukur siyaset anlayışıyla hiçbir değişim gerçekleşmez, odamızın bugün itibariyle değişime değil gelişime ihtiyacı vardır.Allah nasip ederse pırıl pırıl ekibimizle ve çalışanlarımızla bu gelişimi devam ettireceğiz.

MECLİS ÜYE SAYISINI BİLMEYEN BİRİSİ ODAYI YÖNETMEYE NASIL TALİP OLUYOR?

Mezaim Kiraz’ın konulara hakimiyeti ne yazık ki diğerlerinde olduğu gibi Meclis Üyesi sayımızda da bilgi dağarcığını göstermiştir.Yaklaşık 9 yıldır odamızın meclis üyesi olmasına rağmen istifa sayılarını çok abartılı göstermek için meclis üye sayımızı 21 olmasına rağmen ısrarla 27 olduğunu belirterek asılsız yalanlarına devam etmektedir! Meclis toplantılarında üye aidatlarına zam yapılmamasını kendisinin teklif ettiğini iddia ediyor,böyle bir şey söz konusu bile olmamıştır,asılsız beyanlarla ne yazık ki üyelerimize bilgi kirliliğini sunmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bizim mevzuatımızda tahmini bütçe yönetim kurulu tarafından hazırlanır meclis tarafından onaylanır. 4 senede onaya sunduğumuz tüm tahmini bütçeler oybirliğiyle geçmiştir,yani iddia edildiği gibi herhangi bir itiraz olmadı. Mezaim Kiraz’ın onaylamadığı maddelerle ilgilide görüşünü ya da önerisini sorduğumuzda ‘’Hayır,herhangi bir önerim yok bana da gerek yok’’ diye gayri ciddi bir tutumla karşılaşıyorduk.

PTO OSB 15 KAT GELİŞME GÖSTERMİŞTİR.

Polatlı Ticaret Odası OSB’yi devraldığımızda sadece 2 yatırımcı ile sözleşme imzalanmıştı. Şuan da tam 30 firmayla yatırım sözleşmesi imzalanmıştır.Evet 4 yılda neredeyse 15 kat gelişme gösterilmiştir.Ayrıca  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yatırım Programı kapsamına alınan PTO OSB’nin altyapı ihalesi bu yıl Mayıs ayında yapılacak.Tüm yatırımcılarımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun. 1. etap altyapısı 2019 , 2. ve 3. Etap tüm altyapısı da 2020 yılında tamamen bitirilecek ve Organize Sanayi Bölgemiz tam faal hale  gelecektir. Bunları başarmakta çok şükür bizim dönemimize nasip olmuştur.

HİÇ BİR PERSONELİMİZİN MASRAFI ODADAN KARŞILANMAMIŞTIR.

Fuarların önemini bilerek ilçemize Ulusal anlamda ve TOBB Fuar rehberine girmiş ilk fuarın öncülüğünü yaptık ve bu yıl POL-AGRİ Gıda Tarım ve Hayvancılık fuarının           3. sünü düzenleyeceğiz. Fuarlar ilçeye ve bulundukları bölgeye hem tanıtım hem de ekonomik anlamda katkı sağlar. 2016 yılında elimizi taşın altına koyduk Kaymakamımız , Belediye Başkanımız ve STK’larımızın da destekleriyle başarıyla bu güne getirdik. Ulusal ve Uluslararası anlamda iş gezileri düzenleyerek üyelerimizin sınır ötesindeki gelişmelerini takip etmelerini sağladık. Ben dahil tüm üyeler masraflarını kendi imkanlarıyla karşılamışlardır. Anıldığı gibi personelin tek bir masrafı odadan karşılanmamış tur firması tarafından sağlanan kontenjanla götürülmüştür. Götürülen her gezide odamız personeline tur firması ücretsiz 1 kişilik kontenjan ayırmakta ve bunun giderlerini de kendi sağlamaktadır. Mezaim bey bunu gayet iyi bilmektedir.

YALANLAR BİTMİYOR, 20 İSTİFA DEĞİL 9 İSTİFA OLMUŞTUR.

Ülkemizdeki bir çok oda borsada da tarihinde hiç olmadığı kadar istifalar ve görev değişiklikleri maalesef bu dönemde gerçekleşmiştir.Her oda Borsa meclisinde olduğu gibi bizim meclisimizde de zaman zaman kendi istekleriyle veyahut ülke durumlarından dolayı istifalar olmuştur.Bu istifaların bir kısmı Belediye Meclis üyesi veya oda başkanı seçilmelerinden,bir kısmı iş yoğunluklarından,bir kısmı sağlık sebeplerinden dolayı olmuştur.Bu konuda fazlada konuşulacak bir şey olmadığını düşünüyorum.

İDDİASINI İSPATLAMAYAN MÜFTERİDİR

Biz seçimin en demokratik ortamda yapılması için adaletli ve herkese eşit davranıp,hatta hiçbir odada olmayan bir şeffaflıkla askıdaki üyelerin dahi listesini kendilerine teslim ettik. Malesef bir çok üyemiz aranarak ‘’aidatlarınızı biz ödeyelim,oyununuzu bize verin’’ şeklinde bir söylemle rencide edilmişlerdir.Yönetime talip olan arkadaşlar projelerini anlatmak yerine ‘’çamur at izi kalsın’’ mantığıyla iftira atmayı tercih etmişlerdir.İddia sahibi ,iddiasını ispatlamakla mükelleftir,aksi takdirde kendilerini müfteri ilan ediyorum.

ODAMIZIN GERÇEK SAHİBİ ÜYELERİMİZDİR

Son olarak başta da söylediğim gibi bu tür polemiklere girmenin odamıza zarar vereceğini düşünüyorum.Burada asıl olan üyelerdir.Ticaret Odası yönetiminde hiç kimse baki değildir görevi bizde zamanı geldiğinde birilerine teslim edeceğiz.Lakin daha birinci dönemimizde bu kadar başarılı işe imza atmışken, üyelerimizin ve Polatlı halkının takdirini kazanmışken 30 yıldır görev yapıyormuşuz gibi muamele görmek bizleri üzmüştür.Bana kalırsa bu tür asılsız iddialarda ve karalama kampanyalarında bulunmak yerine , çıtasını yükselttiğimiz odamızı,nasıl daha fazla yukarılara taşırız, üyelerimize nasıl daha faydalı işler yaparız bunları planlamalıyız.

ÜYELERİMİZİ İHRACATLA BULUŞTURACAĞIZ

Yeni dönemde en önemli hedefimiz yeni hizmet binasına kavuşmak olacaktır. Bunun için tüm altyapıyı oluşturduk ve girişimleri tamamladık.Diğer büyük hedefimiz ise Ekonomi Bakanlığı mali destekli 3 yıl sürecek bir URGE projesi gerçekleştirip üyelerimizin aracısız, direk ihracat yapmalarını sağlamaktır.En önemlisi de bilindiği gibi odalar maalesef üye aidatlarıyla ayakta durmaktadır.Yeni dönemde bununla ilgilide planlarımızı tamamladık .Ek gelir kaynaklarıyla odamızın gelir kalemlerini sadece üye aidatlarından oluşturmayacağız ve ekonomik anlamda güçlük çeken üyelerimizi rahatlatacağız.Bize güvenen tüm üyelerimize sonsuz teşekkür ediyorum saygılarımı sunuyorum.