ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Duyurular

Polatlı Ticaret Odası

Sakarya, ‘’ Mesleki Yeterlilik Sınavları Artık Polatlı’da ‘’

-+

Polatlı Ticaret Odası Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu için sınav düzenlemeye başladı.

meslek sınavları

Birçok meslek alanı için belge zorunluluğu getirilmesi üzerine Polatlı Ticaret Odası üyelerine hizmet için sınavları Polatlı’da yapmaya başladı. MEYBEM firması ile anlaşma yapan Polatlı Ticaret Odası ilk sınavını inşaat sektörü üzerine gerçekleştirdi. Ahşap Kalıpçı 3. Seviye ve Sıvacı 3. Seviye mesleklerinde yapılan sınavlar teorik, mülakat ve performans bölümlerinden gerçekleşti. Sınavlar MEYBEM görevlileri Orhan Erten ve Ankara Yapı Meslek Lisesi öğretmeni İsmail Erdem tarafından gerçekleştirildi.

Teorik, mülakat ve performans sınavlarında ulusal yeterliliklerde belirtilen başarılı olma şartlarına göre başarılı olan adaylar mesleki yeterlilik belgelerini almaya hak kazanacaklar.

Sakarya, ‘’ Sınavlar Artık Polatlı’da ‘’

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavlarını Polatlı’ya getirdiklerini ifade eden Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, ‘’ Üyelerimizin işlerini kolaylaştırmak için Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarını Polatlı’da yapmaya başlamış bulunuyoruz. TOBB’un kuruluşu olan MEYBEM A.Ş. ‘nin desteğiyle 40 meslek dalındaki mesleki yeterlilik belgesi sınavlarını yapabileceğiz. İlk olarak inşaat sektörüne yönelik talep geldiği için bu alanda sınav yaptık. Önümüzdeki günlerde gelen başvurulara göre diğer zorunlu alanlarda da periyodik olarak sınavları gerçekleştireceğiz. Üyelerimizin bu konuda hassas davranıp bize başvurmalarını bekliyoruz. ‘’dedi.

Sakarya, ‘’ Devlet Katkısı Var ‘’

Sakarya, ‘’  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır. Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır. Yani belgesiz çalıştırılma süresi iki ay sonra 25 Mayıs 2016 tarihinde dolacaktır. Bu tarihten sonra zorunlu belge istenen meslek alanlarında belgesiz eleman çalıştırılamayacak, çalıştırıldığı takdir de cezai işlem uygulanacaktır. Mesleki Yeterlilik Belgesi devlet katkısı bulunmakta ve sınavda başarılı olan vatandaşlarımızın ücretlerini devletimiz hibe etmektedir.‘’ dedi.

Sakarya, ‘’ Sahte Belgelere Dikkat! ‘’

Sahte belgelendirmeye karşıda uyarıda bulunan Sakarya, ‘’ İlçemizde bazı kişiler tarafından bu belgenin verildiğine dâhil duyumlar almaktayız. Bu belgelendirmeyi ve sınavları sadece Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen akredite şirketler yapabilmektedir. Bu şirketlerin listesi myk.gov.tr adresinde yer almaktadır. Bizler esnafımız için sınavları Polatlı’ya kadar getirdik. Resmi olarak sınavları odamızda gerçekleştiriyoruz. Esnafımızın başvurularını bekliyoruz. İlçemize hayırlı olmasını diliyorum. ‘’ dedi.

meslek sınavları2