ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Haber

Polatlı Ticaret Odası

SAKARYA; RESTORAN, KAFE VE LOKANTALAR ALINACAK TEDBİRLERLE AÇILMALI

-+

141917476_4982193965155862_10633631941855497_o

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya ” İlçede Yeme-içme sektöründen ekmek yiyen yüzlerce insan daha fazla işinden gücünden olmasın” diyerek yaptığı açıklama da  lokanta, restoran ve kafelerin  tedbirler kapsamında faaliyete geçmesi gerektiğinin altını çizdi .
Pandemi nedeniyle 2020 yılı  Mart ayından bu yana işleri sekteye uğrayan kafe, restoran ve lokanta çalışanları yaz aylarında vaka sayılarında yaşanan azalma ile birlikte yeniden müşterilerine kavuşmaya başlamıştı. Kış aylarının gelmesi ile birlikte vaka sayılarında yaşanan hızlı artışlar nedeniyle kafe, lokanta ve restoranların yeniden gel-al ve paket servis hizmeti vermeye başlayacağı açıklanmıştı. Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya  yiyecek içecek sektörünün önemli paydaşlarından olan; lokanta kafe ve restoran işletmelerinin sesi olmak için yaptığı açıklama da Bir ayı aşkın süredir sadece gel-al ve paket servis hizmeti vermeye devam eden kafe, restoran ve lokantaların tedbirler kapsamında faaliyete başlaması gerektiğini ifade etti
GÜNLÜK YEVMİYE İLE EVİNE EKMEK GÖTÜREN BİRÇOK KİŞİ MAĞDUR
Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, oda üyelerinden restoran, lokanta, kafe vb. işletmelerin HES kodu ile açılması yönünde yoğun talepler geldiğini söyledi. Başkan Sakarya yaptığı açıklamada restoran, kafe ve pastane gibi gastronomi sektöründeki işletmelerin durumunun içler açısı olduğunu, pandeminin ilk başladığı dönem ve bu dönemde iş yerlerinin kapalı olmasından dolayı büyük bir sıkıntı içerisinde olduklarını kaydetti ve : ”  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son bir yılda etkili olan Covid-19 salgının tüm sektörleri derinden etkilediği bir gerçek. Bu salgında yiyecek içecek sektörümüzün temsilcilerinden lokanta, pastane, kafe ve restoranlar şüphesiz ki en çok etkilenenler oldular. Bu işletmelerin sahipleri, çalışanları işsizlikten doğan ekonomik sıkıntılar fazlasıyla yaşadılar. Özellikle günlük  yevmiye ile çalışıp evine ekmek götüren birçok kişi devletin sağladığı kısa çalışma ödeneği imkanından da faydalanamadı. Bu anlamda söz konusu işletmelerde yaşanan sorunlar bizi fazlasıyla üzmektedir. ” dedi.
İŞLETME SAHİPLERİMİZ BORÇ SARMALINA GİRMİŞTİR
İşçilerin yanı sıra işletme sahiplerinin de kira giderleri başta olmak üzere birçok ana kalem ile ekonomik sıkıntılar yaşadığının altını çizen Başkan Sakarya; ” Yine lokanta, pastane, kafe ve restoranların işletme sahipleri işlemeye devam eden kira gideri kalemleri ile geliri olmadığı için çok ciddi sıkıntı yaşamaktadırlar. Birçoğu gelirleri olmadığı için karşılayamadığı gider kalemleri yüzünden işletmesini kapatma kararı alırken birçoğu da krediler ile ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Yaklaşık bir yıldan bu yana borç içinde işletmesini ayakta tutmaya çalışan işletme sahiplerinin daha fazla direnecek gücü kalmamıştır. Bu sorunların daha fazla yıkıma neden olmaması için bu tarz işletmelerimizin belirli tedbirler çerçevesinde ticari hayata kaldıkları yerden devam etmesi gerektiği görüşündeyim. Umarım bu isteğimiz en kısa sürede hayata geçer.” dedi.