ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Basın Açıklamaları

Polatlı Ticaret Odası

SAKARYA; TİCARİ HAYATI AYAKTA TUTMAK BANKALAR DAHİL HERKESİN GÖREVİDİR

-+

92212917_3696151703760101_45870237836378112_o

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bankalara yaptığı çağrının önemli bir sesleniş olduğunu beyan ederek; ticari faaliyetine zor şartlarda devam etmeye çalışan işletmeler başta olmak üzere  tüm reel sektöre destek olsun diye açıklanan paketleri kimsenin engellemeye hakkı olmadığının altını çizdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  destek paketi kapsamında işletmelere verilmesi planlanan destek kredilerinde yaşadıkları sorunun çözümü ile ilgili açıklamada bulunmuş bankaları büyük küçük demeden tüm işletmelere destek olmaları konusunda göreve davet etmişti.  Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya korona virüs salgını tedbirleri için ticari faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan işletmelerin hepsinin kredi desteklerinden kolay bir şekilde faydalanması gerektiğini vurguladı.

İŞLETMELERE DESTEK İÇİN ATILAN ADIMLARA ENGEL OLMAK KİMSENİN HAKKI DEĞİL

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya konu ile alakalı yaptığı açıklamada:”İlçemizde çok sayıda işletme covid 19 salgını tedbirleri kapsamında ya faaliyetlerini azaltmış ya da tamamen durdurarak kepenk kapatmıştır. Geçirdiğimiz zor sürecin ekonomik yıkımlara sebep olmaması için açıklanan destek paketinden esnafın, tüccarın, işletme sahibinin payına düşen kısımdan faydalanmasına engel olmak kimsenin hakkı değildir. Şu durumda kar hesabı yapmak , menfaatini ön planda tutmak kimseye fayda sağlamaz. Küçük işletmelerimizde üretim zincirinde birer halkadır o halkalardan biri koparsa devamlılık, düzen ortadan kalkar.  Bu bağlamda bankaların işi yokuşa sürmeden sıkıntıya düşen tüm firmalarımızı desteklemeye davet ediyorum.” dedi.

BİRKAÇ SEKTÖR DIŞINDA TÜM FİRMALARIMIZDA DA CİDDİ CİRO KAYIPLAR VAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından yapılan açıklama da şu ifadelere yer verilmişti : ” Tüm dünya Koronovirüs salgını dolayısıyla oldukça zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde ülkemizde de pek çok işletmemizin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Birkaç sektör dışında tüm firmalarımızda da ciddi ciro kayıplar’ var. Devletimiz bu dönemde ekonomik etkileri kontrol altında tutabilmek için birçok tedbir açıkladı. Bu tedbirlerin ana omurgasında da vergi ertelemeleri, kısa çalışma ödeneği ve düşük maliyetli işletme kredileri var. Her üç tedbir de firmalarımızın faaliyetlerinin devam etmesi ve istihdamın korunması için çok önemli. Özellikle kredi genişlemesinin sağlanabilmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler kapsamında KGF’nin kefalet kapasitesi 250 milyar lira artırıldı.”

BU DÖNEM KARLILIK DÜŞÜNECEK, ŞİRKET SEÇECEK DÖNEM DEĞİL

” Ancak, 81 ilden oda ve borsalarımıza gelen şikayetler bu kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sıkıntılar yaşandığını gösteriyor. Şirketlerimiz bankalar tarafından “limit bitti” denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Hatta koronovirüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de, kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler var. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz. Devletimiz zaten riskin %80’ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum.” dedi.