ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Basın Açıklamaları

Polatlı Ticaret Odası

SAKARYA’DAN İLK MÜJDE ”NEFES KREDİSİ”

-+
Düşük faiz ve oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lere can suyu olan Nefes Kredisi Projesi yeniden başlıyor. TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binalı Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de atıldı. Aylık 0,99 maliyet ve ilk 6 ay ödemesiz 12 ay vade imkanı ile iki üç ay içerisinde yaklaşık 50 bin Oda-Borsa üyesinin faydalanması beklenen TOBB Nefes Kredisi’nde bankalar belli oldu.
İlçemizde de Nefes Kredisi başvuruları 01 Nisan Pazartesi günü başladı.TOBB ve Polatlı Ticaret Odası’nın toplamda 5 Milyon TL tutarında kaynak ayırdığı Nefes Kredisi’nde başvuru şartları bu yıl geçen yıla göre bir miktar daha iyileştirildi.Seçimlerde yeniden güven tazeleyen Başkan Ulvi Sakarya Nefes Kredisi ile ilgili yaptığı basın açıklamasında ”Bağlı bulunduğumuz Birlik olan TOBB’ne verdiğimiz görüşlerle Nefes kredisinin vadesi bu yıl 6 ay daha uzayarak 18 ay oldu ve faiz oranı 0,99 olarak güncellendi.Nefes Kredisi verecek bankalar Ziraat Bankası, Denizbank, Halk bank, Vakıfbank olarak belirlendi.
Üyelerimiz 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren TOBB Nefes Kredisi’nde faydalanmaya başladı.Kredi faiz oranlarının oldukça düşük olduğu Nefes Kredi başvurularının geçtiğimiz yıla oranla daha fazla olacağını tahmin ediyoruz.Şimdiden kredi kullanan üyelerimize can suyu sağlayacak Nefes Kredisi hayırlı olsun.”dedi.
KOBİ’ler ‘Nefes’ Alacak
• Kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yüksek olduğu dönemde TOBB , Oda ve Borsalar elini taşın altına koydu. Alınan önlemlerle Aralık 2016’da Nefes Kredisi ve yeni KGF sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başladı.
• KGF destekleri aracılığıyla toplamda 681 bin firmaya 234 milyar TL kredi imkanı oluşturuldu. Geçtiğimiz sene Nefes Kredisi ile 5 milyar TL’lik kredi hacim yaratıldı. 1 senede 30 bin firma TOBB Nefes Kredisinden yararlandı.

• KOBİ’lere nefes alacak yeni projede birbirinden değerli 8 kurumun işbirliği ile geliyor. TOBB ile KGF, Ziraat Bankası, Denizbank, Halk bank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım KOBİ’ler için bir araya geliyor. Bu değerli bankaların desteğiyle Nefes Kredisi artık daha güçlü.

• Projede; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Odalar ve Borsalar mevduatlarını 6 bankaya yatırarak, üyesi olan KOBİ’lere %0,99 aylık faiz oranı ve 18 ay vadeyle bu bankalardan kredi kullanmalarına imkan sağlayacak. Yani TOBB, Oda ve Borsalar elindeki kaynaklarının üyelerinin kullanımına açıyor. Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ’lere de yıllardır olduğu gibi yine KGF destek olacak.

• Gelecek vaat eden işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırarak, Türkiye’nin büyüme ve kalkınmasına stratejik destek sağlamak misyonuyla kurulan Kredi Garanti Fonu ise bu proje kapsamında KOBİ’lere %80 oranında Hazine destekli kefalet sağlayacak. TOBB Nefes Kredisinde KGF, üyelerimize kefil olacak.

• KGF’nin vereceği hazine destekli kefalet ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri sıfırlanmış olacak. KGF, Portföy Garanti Sistemi ile aynı gün işlemi sonuçlandırılacak. İşletmelerimiz günler içerisinde hızlıca kredilerini kullanılacaklar.

• Polatlı Ticaret Odası Üyeleri en fazla 100 bin TL kredi kullanabilecekler ve bu krediyi aylık eşit taksitlerle 18 ayda geri ödeyecekler.

Kredi Süresi Nasıl İşleyecek

• PTO üyesi , üye olduğu Oda’ya giderek “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” için faaliyet belgesi isteyecek.

• KOBİ, aldığı faaliyet belgesi ile 4 bankanın şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak.

• Bankalar, KOBİ’nin TOBB Nefes Kredi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek.

• Değerlendirme süresi olumlu sonuçlanırsa; bankalar,KOBİ’ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.

Masraf en fazla 48 TL

• Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü(on binde üç) ile sınırlı olacak ,dolayısıyla bankalar 48 TL’nin üzerinde masraf almayacak. KOBİ’lerimizi düşük faizin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak.