ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Haber

Polatlı Ticaret Odası

ÜYELERİMİZLE RÖPORTAJ POLATLI TEL ÖRGÜ

-+

IMG_2237

Sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Ömer Faruk Şahinbaş Ankara doğumluyum.  Mesleğe babadan kalma bir miras olarak devam ediyorum. 1995 yılından beri sektörün içindeyim. Yaklaşık 10 yıldan beride sanayide faaliyetteyiz, çıraklıktan yetiştim . Doğumum Ankara ama doyduğum yer Polatlı oldu.

Firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamızın kuruluşu 1995 yılında Gölbaşı’nda  oldu,  Polatlı’da ise Yeni Sanayi Sitesinde 2011 yılında kurulduk. Kuruluşumuzdan bu yana  imalat üzerinde çalışıyoruz. Bunun yanında montaj işlerimizde devam ediyor. Sektörü takip etmek ve modern çağın gerisinde kalmamak için yenilik amaçlı çalışmalarımız devam ediyor.  Yüzde 90 oranında arazi üzerinde çekilen  tel örgü imalatı yapıyoruz. Bunun yanı sıra  şehir içinde duvar çitleri, çim çit, güvenlik çitleri montajı yapıyoruz.

IMG_2235

Sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Sanayi sektörü pek çok sektörde olduğu gibi sürekli ilerleyen ve kendini revize eden bir sektör.  Bizde değişime ve gelişime ayak uydurmak için gereken tüm adımları atıyoruz. Gerektiğinde teknik ekipmanlarımızdan makinelerimizi, montaj araçlarımızı yeniliyoruz.  Gereken tüm adımların atılması halinde sektörümüzün geleceğini ben kendi adıma açık görüyorum.

Sektörünüzle alakalı sorunlar nelerdir?

Sektörümüzün belli başlı sorunlarından en başında her metal sektöründe olduğu gibi malzeme konusunda sıkıntı yaşıyoruz.  Kullandığımız ham madde olan garvaniz Türkiye’de belli başlı firmalardan çıkıyor.  Bunun dışında ham maddeye gelen zamlarda bizim sektörümüzün sorunlarından diyebiliriz.  Çünkü yoğunluk olduğu dönemlerde gelen bazı zamları biz  metre fiyatlarımıza, montaj fiyatlarımıza yansıtmıyoruz.

Covid -19 (pandemi) ticari faaliyetlerinize etkisi nasıl oldu?

Pandemi sürecinde perakende çalışlarımız azaldı. Süreçten önce vatandaşlarımız sanayiye gelip esnafı gezip ihtiyaçlarını alırdı. Ama süreç başladıktan sonra bizimde satışlarımız bu durumdan etkilendi. Çalışma süremiz etkilendi haftanın 4 gününe düştü bu da montaj süremizi üretim süremizi etkiledi.  Ama her şeyin başında sağlık olduğu için tedbirlerimizi daha çok önemsiyoruz. Yaşadığımız bu zor zamanların  en kısa zamanda atlatılmasını umut ediyorum.

Ticari hayata destek amaçlı açıklanan ekonomik paketlerden  faydalanmak için başvuru yaptınız mı?

Kredilerden yararlanmak için başvuruda bulunmadım. Kredi çoğu esnaf için alternatif gibi görünüz ama bizim sektörümüz kış sezonunda çok ağırdır. Dolayısıyla kışın kredi taksitlerini ödemek bizim için güç olduğu için çok fazla kredi çekmeye niyetlenmedim.  Ama açıklanan paketlerin çoğu sektöre faydası olduğunu düşünüyorum.

IMG_2230

PTO’nun faaliyetleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ticaret Odası esnafın ve tüccarın gelişmesine olanak sağlayacak her türlü çalışmaları yakından takip ediyor ve üyelerine de bu konuda destek oluyor,  gerekli bilgilendirmeleri  en kısa sürede yapıyor.  KOSGEB başta olmak üzere birçok konu ile alakalı esnafa danışmanlık hizmeti veriyor. Ticaret Odasından da Yönetim Kurulu Başkanımız Ulvi Sakarya’dan da memnunuz Polatlı ticari hayatının gelişmesi için yaptığı çalışmaları değerli buluyoruz.