ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

Vergi Borçlarının Yeniden Yapılandırılmasında Son Gün 31 Mayıs

-+

Polatlı Vergi Dairesi Müdürü Gültekin Erdoğmuş Polatlı Ticaret Odası’na ziyarette bulundu. Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya tarafından karşılanan Erdoğmuş 6736 sayılı bazı alacakların yapılandırılmasına yönelik kanunla ilgili bilgiler aktardı.

Daha önce yapılandırmadan faydalanmayan yada yapılandırma yaparak ödemelerini yapamayan esnafların bu çıkarılan kanundan yararlanması gerekliliğine dikkat çekti ve odalar ve basın aracılığıyla bunun duyurulması noktasında çalıştıklarını dile getirdi.
31 Mayıs Son Gün…!

Erdoğmuş, vatandaşların 31 Mayıs’a kadar vergi borçlarını yeniden yapılandırabileceğini söyledi.

Vatandaşların borç yükünün azaltılması, borçların taksitle ödenebilmesi ve vergi ihtilaflarına son verilmesi gibi nedenlerle yapılandırmaya gidildiğini belirten Erdoğmuş, kanuna başvuru süresinin 25 Kasım 2016’da sona erdiğini söyledi.

Bazı vatandaşların borçlarını yeniden yapılandırdığını fakat ilk ödemeyi süresinde yapmadığı için 6736 sayılı kanundan yararlanma hakkının sona erdiğini anlatan Erdoğmuş, adı geçen kanuna geçici bir madde eklendiğini ve mükelleflere son bir şans verildiğini kaydetti.

Erdoğmuş, yeni düzenlemeyle ilgili şöyle konuştu:

“Yapılandırması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarını, en geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs’a kadar ödeyebilecek. Borçlular mayıs ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanacak. 6736 sayılı kanun kapsamında 2017 yılı ocak ayı itibariyle ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri 4’er ay uzatıldı. Buna göre ocak ayında ödenmesi gereken taksitler mayıs ayında, şubat ayında ödenmesi gereken taksitler ise haziran ayında ödenecek.”

Peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek ödemelerini yapmamış olanlara, yapılandırılan alacaklarının tamamını, Mayıs 2017 sonuna kadar ödemeleri durumunda peşin ödeme indirimi imkanı tanınmıştır.

6736 sayılı kanunun biriken borçların ödenmesine kolaylık sağladığına işaret eden Erdoğmuş, borçluların kanunun tanıdığı son şansı değerlendirmelerini istedi.

SON ŞANSI KAÇIRMAYIN

İlk taksitlerini süresinde ödemeyen üye ve esnafların ilk taksitle birlikte ikinci taksitlerini Mayıs 2017 ayında ödemedikleri takdirde Kanundan yararlanma hakkını kaybedeceklerini kaydeden Sakarya, “Özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı Kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu son şansın kaçırılmaması gerekir.” dedi.

 

Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya yapılan ziyaret için teşekkür ederken, kendilerinin de bu konuyla ilgili üyelerine gerekli duyuruları yaparak, bilgi almak isteyen esnaflara da yardımcı olacaklarını söyledi.

IMG_1563