ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Güncel

Polatlı Ticaret Odası

KADINLARIN 12 DÜKKANI AÇILDI!

-+

Polatlı Ticaret Odası’nın sahip olduğu proje kapsamında Polatlı’da Girişimci Kadınlara yönelik hazırlanan iş merkezi açıldı. Geniş katılımlı açılışta girişimci kadınların heyecanı dikkat çekerken, kursiyer olarak başladıkları projede patron olan kadınlar proje ortaklarına teşekkür etti.

KADIN DÜKKANLARI AÇILDI15

Açılışa  Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Ankara Kalkınma Ajansı uzmanı Özlem Aslan, Çankaya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Mehmet Mete DOĞANAY, Çankaya Üniversitesi Öğretim Görevlileri Prof. Dr. Mahir NAKİP ve Doç. Dr. İrge ŞENER, Çankaya Üniversitesi TTO Müdürü Hüseyin Selçuk GEÇİM, Kooperatiff genel müdürlüğü yetkilileri, Siyasi parti mesupları, belediye ve ticaret odası meclis üyeleri, STK mensupları kadın girişimciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Polatlı Ticaret Odası, Ankara Kalkınma Ajansı, Polatlı Belediyesi ve Çankaya Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen projede 300’e yakın kadın, iş ve meslek sahibi olmak, aile ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için projeye başvurmuş ve 300 girişimci kadından 21 girişimci kadın projeye dâhil edilmişti.   Polatlı Belediyesi, Polatlı Ticaret Odası, Çankaya Üniversitesi işbirliği ile yürütülen Ankara Kalkınma Ajansı mali desteği ile gerçekleştirilen  ‘’ Polatlı İş Kurma Merkezi’nin Kurulması ‘’ adlı proje tamamlandı. Bir milyona yakın bütçeye sahip projenin amacı kadın girişimcilerinin kendi işletmelerini açarak ekonomide söz sahibi olmaları sağlandı.   Necip Fazıl II. Etap  dükkânları yeni sahiplerini karşıladı.  Kadın girişimciler dükkânlarına yerleşti.  Projeye, ortakları dışında TEB Bankası tarafından Finansal Okur Yazarlık eğitim, KİHEP tarafından Kadın İnsan Hakları eğitimi gibi birçok kurumda destek verdi. Aynı zamanda girişimci kadınlar proje süresince YÖREX, Ay çekirdeği fuarı gibi birçok fuarda yer aldı. Proje kapsamında PERPA 2. kat ’da kadın girişimcilere imalat yapmaları için yer tahsis edilmiş ve kadın girişimciler üretim yapmaya başlamışlardı.

KADINLARIMIZIN GÖZLERİNDEKİ ATEŞ BAŞARDIĞIMIZI GÖSTERİYOR

Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, “ Bu hanımefendiler 15 ay boyunca bir çok alanda eğitimler aldılar. Önce ticaret hayatına girip alışmaları sağlanarak PERPA’da üretime başladılar.   Projemiz normla şartlarda PERPA’da bitecekti. Belediye başkanımızın da katkıları ile burada satış alanları proje ek olarak daha sonra ekledik. Güzel bir çalışmanın ortaya çıktına inanıyorum. Girişimci kadınlarımızın gözlerindeki ateş bunu gösteriyor. Bu projemizin bize sunduğu artılar çerçevesinde Kadınlarımıza yönelik Kalkınma Ajansına sunduğumuz iki projemiz daha var. Şeker Pancarından Pekmez üretimi ve kooperatifçilik noktasında kırsaldaki kadınlarımızı ticarete kazandırmak. Bu iki projemizin değerlendirmesini Kalkınma Ajansımız yapacak. Umarım bu işi daha ileriye götürmeyi nasip eder. Kadınlarımızın hem iş hem de ticari hayatta at daha fazla yer almalarını diliyorum” dedi.

KADIN GİRİŞİMCİLERİN DÜKKANLARI AÇILDI ( FOTO GALERİ)

BİR HAYALLE YOLA ÇIKTILAR

Mücadele gerektiren yolculukta yılmadan durmadan, büyük bir emek ve sabırla 15 ay boyunca kadın gibi çalışarak başarıyı elde eden girişimci kadınlardan Şengül Elmas kadın girişimciler adın bir konuşma yaptı.  Elmas” 3 çocuk annesi 6 torun sahibiyim. Daha önce yapmak isteyip te yapamadığım hayallerim  vardı. Projenin varlığından haberdar olarak projeye dahil oldum. Herkes kendi işini açmaya karar verdi. Bende temizlik firması açmaya  karar verdim. Yanımda 25 Kadın çalışıyor. Kendi bütçeme sunduğum katkıdan ziyade   başka insanlara da faydalı olabilmek beni çok memnun ediyor. Ben 14 yaşında evlenen çocuk gelinlerdenim. Bize bu imkanı sağlayan bu projede bulunan herkese çok teşekkür ediyorum ”dedi.

POLATLI’DA BU PROJEDE YER ALMAK ONURDUR

Çankaya Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mete Doğanay “ Polatlı’da böyle bir projede yer almaktan son derece memnunum. Çankaya Üniversitesi olarak öncelikle olarak 192 kadına özgüven eğitimi verdik. 131 girişimci adayına muhasebe finans ticaret hukuku derslerini bizzat ben verdim. Bu adaylarımız başarılı bir şekilde iş planlarını hazırladılar. Bu esnada üniversite ve şahsım danışmanlık hizmeti sunduk. Bu kadınlarımızı ileride Türkiye’nin en büyük iş kadınları olarak görmek mümkündür. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

YILDIZKAYA “TEKEDEN SÜT ÇIKARTTIK”

Belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya  “Uzun uğraşın sonucunda mutlu sona ulaştık. Bu sürecin gerçek kahramanları hanımefendileri tebrik ediyorum. Projemizin paydaşlarının hepsinin çok büyük emeği var.  Ulaştırma Bakanlığına da ayrıca teşekkür ediyorum,  iş yerindeki mülkiyet demiryollarına ait. Onların izni ile bugün Polatlı’nın ticari hayatına renk ve nezaket katacaklar. Polatlı turizmde ciddi mesafeler aldı, inşallah misafirlerimizi kadınlarımız karşılayacak. Tekeden süt çıkardık, burayı Polatlı’nın nezih ve işler işyeri haline getirdik. Buna benzer bir projemiz hanımlar Konağını da Ramazan ayına kadar yetiştirmeye çalışıyoruz.  Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yaparak onlara cesaretlendiriyoruz. Bugün 12 işyerini açan hanımlar cesaret sahibidir tebrik ediyorum” dedi.

 POLATLI’MIZ İÇİN HAYIRLI UĞURU OLSUN

Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer” Bugün Polatlı’mızda güzel ve önemli bir çalışma için toplandık. Polatlı’mızda Kadınlarımıza yönelik iş merkezi projemizin sonuna geldik.  Bizler artık bayanlarımızı iş sahibi değil patron yapıyoruz. Hepsini tebrik ediyorum ve emeği geçen proje ortaklarına teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kadın girişimcilere protokol tarafından sertifikaları verildi.  İlçe protokolü girişimci kadınlarla birlikte İş kurma merkezi dükkanlarının açılışını yaptı. Tek tek dükkanları gezen protokol buradan İş Kurma Merkezinin 2. Kısmı olan PERPA’da ki imalat yerlerini ziyaret etti.

KADIN DÜKKANLARI AÇILDI4