21°C
ANKARA HAVA DURUMU21°C Az Bulutlu
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Basın Açıklamaları

Polatlı Ticaret Odası

ODAMIZIN BAŞARILARLA DOLU  2020 YILI FAALİYET KARNESİ

-+

92212917_3696151703760101_45870237836378112_o

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi SAKARYA 2020 yılı ile ilgili değerlendirmesini ve 2021 yılı hakkında görüşlerini şu ifadelerle dile getirdi: ” 2020 yılı tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz için ve haliyle bizim içinde zor bir yıl olarak geçti. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü tüm ekonomik sektörleri baltaladı. Üyelerimizin bu süreci en hafif şekilde atlatmaları için şahsım , Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Meclis Üyelerimiz üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirme gayreti içerisinde olduk. 2020 yılında yaşadığımız olumsuz konjonktüre  rağmen odamız genel sekreterlik  birimi başta olmak üzere, oda sicil birimi, ticaret sicil birimi, muhasebe birimi, akreditasyon ve kalite yönetim temsilciği birimi, proje birimi, basın yayın ve bilgi işlem birimi olarak üyelerimizin menfaatine olacak her türlü çalışma ve proje için hizmetlerimize ara vermeden devam ettik. Bu kapsamda 2021 yılının tüm dünya için sağlıklı bir yıl olmasını temenni ediyorum. Biz Ticaret Odası ailesi olarak 2021 yılında da planladığımız stratejik plan ile faaliyetlerimizin yanı sıra ilçemiz için faydalı olduğunu düşündüğümüz her türlü çalışmanın içinde olacağız ” dedi.

 

Başkan SAKARYA; Polatlı Ticaret Odasının 2020 yılı faaliyet karnesi hakkında şu açıklamalarda bulundu.

 

ÜYELERİMİZ İÇİN HER AN HER ALANDA ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRDÜK

Odamız eğitim salonunda yaptığımız bilgilendirme toplantısı ile Mali Müşavir ve Muhasebecilerin odamızda yapılan ticaret sicil işlemleri hakkında bilgilendirdik. Korana virüs önlemleri  kapsamında alınan ekonomik tedbirleri kitapçık haline getirip hızlı bir şekilde üyelerimize ulaştırdık. Ramazan ayı münasebetiyle Sosyal Yardımlarımız kapsamında 600 aileye gıda paketi dağıttık.Pandemi süreci başından bu yana üyelerimize binlerce ücretsiz maske, dezenfektan, kolonya dağıttık ve dağıtmaya devam ediyoruz. Geriye dönük SGK prim teşvik başvurusu hakkında üyelerimizi bilgilendirmek için video konferans yolu ile toplantı düzenledik. Tarım Kredi Kooperatifleri Sera A.Ş. Genel Müdürü Mahmut Candan ile kooperatifin IPARD projesi kapsamında Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak soğan kümelenmesi ile ilgili projenin ilk etap protokolünü imzaladık.Polatlı Ticaret Odası OSB’yi  5 yıl gibi kısa zamanda cazibe merkezi haline getirdik,altyapısını önemli ölçüde tamamlamaya devam ediyoruz.

 

KREDİ İMKANLARI İLE ÜYELERİMİZE NEFES OLDUK

Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank ve odamız ortaklığı ile ” İşe Devam Desteği Kredisi” kapsamında KGF kefaletli olarak tüm üyelerimize 15 Milyon tutarında kredi imkanı sağladık.Halk Bank ile ”Küçük İşletmelere Can Suyu Kredisi” kapsamında 66 üyemize 1 milyon 650 bin TL  tutarında kredi imkanı sağladık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Deniz Bank arasında imzalanan ”Nefes Kredisi protokolü” kapsamında üyelerimizden 68 işletmeye 4 milyon 700 bin TL kredi imkanı sağladık.Böylece bu yıl toplamda yaklaşık 22 milyon TL kredi imkanını direk odamız aracılığı ile sağlayarak bir nebze nefes almalarını sağladık.

 

YAPILANDIRMA FIRSATI İLE  ÜYELERİMİZİN GECİKME ZAMLARINI SİLDİK

Yapılandırma fırsatı ile üyelerimizin geçmiş dönem aidat borçlarının gecikme zamlarını silme fırsatı sunduk. Yoğun bir şekilde yapılandırma işlemlerine devam ettiğimiz sürecimiz 31 Ocak 2021 tarihine kadar devam edecektir. Geçmiş dönemlere ait aidatlarında gecikme zammı olan üyelerimizi odamıza bekliyoruz. Yapılandırmaları üyelerimiz web sitemizden (www.pto.org.tr) online olarak ta yapabilirler.

 

ARABULUCULUK VE HUKUK DANIŞMANLIĞI HİZMETİ İLE VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNDEYİZ

Odamız bünyesinde üyelerimize ücretsiz olarak hukuk danışmanlığı hizmeti sunmaya bu yıl itibariyle başladık ve önemli geri dönüşler aldık.Üyelerimize buradan tekrar çağrıda bulunmak istiyorum,üyemiz olan her işletme ve çalışanları odamızdan Cuma günleri için randevu alıp, hukuk danışmanımızla yüz yüze görüşüp hukuki konularda destek alabilirler.Bunun yanı sıra Arabuluculuk Hizmet Ofisini  yine 2020 yılı başında faaliyete geçirdik. Başlattığımız arabuluculuk hizmeti ile hukuki konularda çözümsüzlüğe düşen tüm üyelerimiz ve vatandaşlarımız odamız ile görüşüp hizmet alabilirler. Bu hizmeti yine ilçe vatandaşlarımızın hizmetine  ücretsiz olarak sunmaya devam ediyoruz.

 

MEGİP KAPSAMINDA İŞSİZ GENÇLERE İŞ İMKANI SAĞLADIK

2020 yılı içerisinde MEGİP programı kapsamında ; Satın Alma Görevlisi kursu düzenledik, 8 firma 21 kursiyer bu kurstan faydalandı. Saç Metal Kalıpçısı kursu düzenledik kursumuz 2021 yılının 2.ayına kadar devam edecek olup, 3 firma 8 kursiyer yararlanmıştır.Ayrıca odamız web sitesi ve sosyal medya hesaplarında üyelerimizin iş ilanlarını ‘’İş Sizi Arıyor’’ adı altında yayınlayarak yüzlerce işsiz vatandaşımıza iş imkanı sağladık.Bu konuda üyelerimizden ciddi anlamda geri dönüşler almaktayız.Bana göre Oda olarak yaptığımız en keyifli faaliyet  insanları iş sahibi yapmak oldu.

 

SOĞAN PROJEMİZDE  ÖNEMLİ AŞAMA KAT ETTİK

Ankara Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile ”Polatlı Soğanının İşlenmesi Paketlenmesi ve Depolanmasına Yönelik Bir Tesis Kurulumu İçin Fizibilite Çalışması”  isimli projemiz onaylanmış ve 6 ay süreli projemiz tamamlanarak Fizibilite Raporu elde edilmiştir.Projenin tüm maliyeti Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilmiş olup tesis kurulumu içinde yeni dönemde güdümlü proje yazılacak ve teslim edilecektir. İlçemizin markalaşmasında turizm ile birlikte en önemli faktörleri arasında yer alan bu tesise Ticaret Odası olarak çok önem vermekteyiz.

 

MARKA TESCİLİ VE MAHREÇ İŞARETLİ ÜRÜNLER İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTTÜK

Coğrafi işaret ve Marka tescili çalışmalarımız kapsamında,

* Polatlı Ticaret Odası 1965’in marka tescili yapılmış ve koruma altına alınmıştır.

* Polatlı Çorbası ismi marka tescili yapılmış ve koruma altına alınmıştır.

* Polatlı Soğanı Coğrafi işaret Mahreç İşaret başvuru süreci tamamlanmış olup, tescil süreci beklenmektedir.

* Karadutlu Boza Coğrafi İşaret Mahreç İşaret Başvuru Süreci devam etmektedir. Polatlı Gözlemesi ve Polatlı Çorbası içinde Coğrafi işaret başvurusu Pandemi süreci nedeni ile Türk Patent Kurumunun talimatı doğrultusunda 2021 yılı ilk çeyreğinde yapılacaktır.

 

BİR YILDA ODAMIZA 153 YENİ KAYIT YAPILMIŞTIR

2020 yılı başından bu yana  toplamda 153 adet kayıt yapılmıştır. Bu kayıtların25 tanesi anonim şirket, 43 tanesi gerçek kişi işletmesi, 78 tanesi limited şirket, 6  tanesi kooperatif, 1 tanesi yabancı merkezli şirket şubesidir. Ayrıca oda sicil birimimizde 134 adet kapasite raporu, 27adet iş makinesi ruhsatı, 8 adet ekspertiz raporu, 30adet dolaşım belgesi onayı yapılmıştır.

 

YIL İÇERİSİNDE EĞİTİMLERİMİZ GEREK YÜZ YÜZE GEREK ONLİNE OLARAK DEVAM ETMİŞTİR

Üyelerimize ve çalışanlarımıza mesleki ve kişisel eğitimlerin verilmesi kapsamında odamızda 7 eğitim düzenlenmiş olup bunlardan bazıları ‘’Finans Yönetimi Eğitimi, Müşteri Odaklılık ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi, E-İhracatta Devlet Destekleri Eğitimi ve Dış Ticaret Eğitimi’’dir. Eğitimlerimiz tüm Dünya’yı etkisi altına alan COVİD-19 Salgını sebebi ile pandemi sürecinde olduğumuzdan ötürü online video konferans yöntemi ile zoom meetings programı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Üyelerimizin eğitimlere göstermiş olduğu memnuniyet oranı %88’in üzerindedir. Odamızda kurum ve kuruluşların destek ve hizmetlerinin üyelere aktarılması amacıyla bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmiş olup yıl içerisinde 5 farklı alanda bilgilendirme sağlanmıştır. Bunlardan bazıları ise IPARD II 8.Başvuru Çağrı İlanı ,SGK Teşvik İade İşlemleri Bilgilendirme Toplantısı ve VERBİS Bilgilendirme toplantısıdır. Bu toplantılara 100 ü aşgın üyemiz katılım sağlamıştır. Gıda işletmeciliği yapan ve bu alanlarda hizmet veren üyelerimiz ile çalışanlarına yönelik COVİD-19 kapsamında 27.07.2020 tarihinde Gıda Hijyen Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Odamız çalışanlarının kişisel ve mesleki yeterliliklerinin gelişimine önem vererek eğitim çalışmaları gerçekleştirilmiş tüm personellerin kurum içi ve kurum dışı eğitimlere katılımları sağlanmıştır.

 

PANDEMİ ÖNCESİNDE ÜYEMİZİ İŞ YERLERİNDE ZİYARET ETTİK SORUNLARINI GEREKLİ MERCİLERE İLETTİK

Odamıza kayıtlı üyelerimizi iş yerlerinde ziyaret ederek;dilek şikayet ve hizmet beklentilerini almak, yaşamış oldukları sektörel sorunlara yönelik gerekli adımların atılmasını sağlamak ve üyelerimize destek olunması amacıyla 27 Aralık 2019 tarihinde başlatılan üye ziyaretleri aralıksız olarak Ocak,Şubat ve Mart aylarında da meclis ve yönetim kurul üyeleri önderliğinde devam ettirilmiş ve üyeler için hazırlanan hediyeler üyelere takdim edilmiştir.1700 olarak hedeflenen üye ziyaretleri tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını (Covid-19) sebebi ile 1200 üye ile sınırlı kalmış olup diğer üyelerin hediyeleri odaya geldiklerinde takdim edilmiştir.Meslek Komite toplantılarında görüşülen üyelerin sorun ve çözüm önerilerine yönelik lobi faaliyetleri yürütülmüş olup,gerçekleştirilen müşterek meslek komite toplantıları sonrası odamız tarafından hazırlanan raporlar bir üst birliğimiz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne gerekli mercilere iletilmesi amacıyla gönderilmiştir.

 

ODAMIZ VE MEYBEM ORTAKLIĞI İLE MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI DÜZENLEDİK

Odamız ve TOBB iştiraki olan  MEYBEM işbirliği ile mesleki yeterlilik belgelendirme çalışmaları bu yılda diğer yıllar gibi devam ettirilmiş olup yıl içerisinde farklı meslek kollarında  13 mesleki yeterlilik sınavı düzenlenerek 264 kişinin belge almasına destek sağlanmıştır.İnşaat,Sanayi,Oto alım satım,Emlakçılık başta olmak üzere bir çok meslek kolunda sınavlara başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız odamıza 2 fotoğraf ve kimlikleri ile birlikte gelebilirler.

 

ÇEŞİTLİ ALANLARDA RAPORLAR HAZIRLAYARAK SEKTÖRÜN NABZINI TUTTUK

Bölge, ülke ve dünya genelindeki  ekonomik ve sosyal verilerin üyelere ve kamuoyu ile paylaşımı için ‘’2020 yılı İstatistiki Verilere Dayalı Sosyal ve Ekonomik Rapor’’ un  hazırlanması ve dağıtımının gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Üyelerin küresel ekonomik krizden etkilenme düzeylerini ve kriz yönetimi çalışmalarını ortaya koyabilmek amacıyla ‘’COVİD-19 Süreci,Polatlı İlçesi İşletmelerde Kriz Yönetimi Ekonomik ve İhtiyaç Tespit Raporu’’ hazırlanmıştır. Odamız tarafından gerçekleştirilen hizmet ve faaliyetlerin üyeler ve kamuoyu ile paylaşılması amacıyla “Odamız Faaliyet Raporu” hazırlanarak ,dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ankara Kalkınma Ajansının mali desteği ile Polatlı Soğanının İşlenmesi Paketlenmesi ve Depolanmasına Yönelik Bir Tesis Kurulumu İçin yapılan çalışma kapsamında ” Sağon Raporu ” hazırlanmıştır.

 

KARDEŞ ODA PROTOKOLLERİMİZLE ODALAR ARASI İLETİŞİMİMİZİ ARTIRDIK

Odalar arası iletişimi güçlendirmek ortak toplantılar düzenleyerek hizmet standartlarını yükseltmek, sosyal ve kültürel faaliyetlerde işbirliği sağlamak amacıyla 07.08.2020 tarihinde  Zile Ticaret ve Sanayi Odası ile ,30.09.2020 tarihinde Ankara Sanayi Odası ile  Kardeş Oda Protokolü imzalanmıştır.

 

BAŞARILI BİR AKREDİTASYON SÜRECİ GEÇİRDİK

ISO 9001:2015 Kalite Sisteminin etkin uygulanması ,standartların etkinliğinin arttırılması amacıyla Odamızda 22/23/24/25.06.2020 tarihlerinde kurumumuzda İç Denetim sağlanmıştır.Beş yıldızlı oda hizmet sürecinin etkinliği için  kurum yeterlilik ve temel hizmetlerinin gelişmesinin sağlanması amacıyla 06/07.01.2020 tarihinde Akreditasyon Denetimi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

 

İNDİRİM  PROTOKOL LİSTEMİZİ GENİŞLETTİK

Polatlı Ticaret Odası üyeleri, çalışanları ve onların birinci dereceden yakınlarının faydalanabileceği indirimler için 2020 yılında  toplamda 12 adet protokol imzalanmış olup protokol listesinde yer alan indirimli firma sayısı toplam 35 olmuştur. 2020 yılında indirim protokolü imzalanan firmalar ise şu şekildedir;  Karatay Üniversitesi, Özel Polatlı Yumurcak Anaokulu, Şekerbank Polatlı Şubesi,KayranPazarlama Turizm Gayrimenkul İnşaat Gıda Taşımacılık Sağlık Temizlik Hizmetleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, Ezel Asansör Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Bst Bilişim Organizasyon Danışmanlık, Özkara Eğitim Kurumları ve Yayıncılık Ticaret Pazarlama Limited Şirketi, Aras Kargo Yurt İçi ve Yurt Dışı Taşımacılık A.Ş. Polatlı Şubesi, Yurtiçi Kargo Polatlı Şubesi, Özel Yükseliş Koleji, Kedi Sigorta Aracılık Hizmetleri Anonim Şirketi Polatlı Şubesi, Sürat Kargo.

 

İŞKUR VE KOSGEB TEMSİLCİĞİNDE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ

İlçede Kosgeb ve İşkur temsilciğinin tek adres olan odamızda vatandaşların ücretsiz ve aracısız olarak devlet destekleri hizmetlerinden faydalanmalarına olanak sunulmaktadır.

 

2021 YILINDA HİZMET BİNAMIZI ÜYELERİMİZE YAKIŞIR HALE GETİRECEĞİZ

2021 yılının ilçe vatandaşları için hayırlı bir yıl olması temennilerini ileterek sözlerine son veren Başkan SAKARYA; ” 2021 yılında üyelerimize hizmet çıtamızı yükseltmek için çalışmalarımıza aralıksız bir şekilde devam edeceğiz. Bunun en güzel örneği de hizmet binamızdaki restorasyon işlemi olacak. Üyelerimize ve ilçe vatandaşlarımıza daha modern, daha kaliteli hizmet verebilmek için binamızda youtube canlı yayın stüdyomuzu oluşturacağız, yine bu kapsamda toplantı salonumuzu verimli bir hale getireceğiz, kütüphane ve fuaye alanı da yeni hizmet binamızda oluşturacağımız alanlardan başlıcaları olacak.  2021 yılının tüm dünyada   ülkemizde ve ilçemiz de ticari hayatın verimli bir yıl olarak geçmesini diliyorum.” dedi.