ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Genel

Polatlı Ticaret Odası

PANPEK PROJEMİZİN KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI

-+

Yassıhöyük Gordion Müzesi Anadolu bacıları kadın kooperatifinin pancar pekmezi üretim projesinin kapanış toplantısına ev sahipliği yaptı. Polatlı Ticaret Odası ve Ankara Kalkınma Ajansı, Başkent Üniversitesi desteği ile yola çıkan ve 13 kadının azmi ile bugüne kadar gelen kadın kooperatifi bugünden sonrada yoluna devam etmek istiyor.

Projenin kapanış toplantısı ile için bir araya gelen Panpekli kadınlar zaman zaman duygusal anlar yaşadı ve üretim sürecinde yaşadıklarını katılımcılarla paylaştılar. Toplantıya Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal, Belediye Başkan Vekili Kent Konseyi Bakanı Tekin Çelik, Polatlı Ticaret Odası Başkanı İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Özcan Demirel, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü başta olmak üzere birçok isim katıldı. Proje yürütme sorumlusu Zeynep Gökçe’nin sunumu ile başlayan kapanış toplantısında Proje Koordinatörü Arzu Fırlarer’in konuşmaları ile devam etti Başkent Üniversitesi rektörü Ali Haberal, kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ve Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya’nın konuşmaları ile süren toplantı eşlerine, annelerine üretim aşamasında destek veren Anadolu bacılarının yakınlarına desteklerinden ötürü teşekkür belgeleri verildi. Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediyesi adına Tekin Çelik’e ve İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü’ye de desteklerinden ötürü teşekkür belgeleri taktim edildi.Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik pancar pekmezi üretimi yapan kadınlara detsek için yaptıkları ödüllü yarışmada bahsetti.

IMG_9534 IMG_9662 IMG_9673

BARKOTA İHTİYACIMIZ VAR

Kadınların pancar pekmezi üretiminde çıktıkları yolda karşılaştıkları güzelliklerden yaşadıkları sıkıntılara kadar bütün serüveni katılımcılara anlatan Proje Koordinatörü Arzu Fırlarer 13 kadının ilk günden son güne geldikleri durumun resmini çizdi ve bu yolda Anadolu bacıları kadın kooperatifine destek veren bütün herkese teşekkürlerini iletti. 19 farklı alanda pancar pekmezinin satışa sunulduğunu beyan eden Fırlarer, online satış ile de pancar pekmezinin satıldığını dile getirdi. Fırlarer konuşmasının sonunda büyük marketlerde satış yapabilmek için barkotta ihtiyaçları olduğunu ve bunun içinde kooperatifin maddi gücünün olmadığını sözlerine ilave etti ve bu konuda desteğe ihtiyaçlarının olduğunun çağrısını yaptı.

KADIN İSTERSE HER ŞEY OLUR

Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya kadınların arzu ettiklerinde her işte başarı sağlayacaklarının altını çizdi ve kendilerinin de bu başarıya destek olacaklarını dile getirdi: “ Biz bu projede yola çıkarken Polatlı’nın gördüğümüz eksiklerinden bir tanesi marka değeri olan bir ürün. Polatlı dediğimizde aklımıza gelecek bir ürünü nasıl oluşturabiliriz ile başladık projeye. Panpek ismini koyduk. Proje bu amaçla başladı proje ilerledikten sonra daha güzel bir çıktı gördük. Polatlı’ nın ilk kadın kooperatifini kurabilir miyiz diye düşündük. En az pancar pekmezi projesi kadar önemli olan kadın kooperatifimizi projenin çıktısı olarak aldık. Kadın isterse her şey olur bizlerde elimizden geleni yapmaya hazırız. “

POLATLI MARKALAŞAMAMIŞ

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer’de Ankara’nın en büyük ilçelerinden biri olan Polatlı’nın markalaşamamış yönünde eleştirilerini dile getirdi ve : “ Anadolu bacıları kadının gücü kuvveti diyoruz.
Polatlı ilçemize baktığımız zaman Ankara’nın 25 ilçesi arasında Ankara’nın batıya açılan kapısı 2 milyon 200 bin dekar alanlık bir tarım arazisine sahip ama marka değeri olan bir ürünü maalesef yakalayamamışız. Türkiye’nin yüzde 35 soğan ihtiyacını karşılıyoruz, şeker pancarı kavun, karpuz yetiştiriyoruz. Buğday ve arpa fiyatlarının Polatlı’dan öğrenilen bir borsasına sahibiz. Ankara’nın ticaretinde ve genel anlamda yüz ölçüme baktığımız zaman büyük bir kapasiteye sahibiz. Fakat marka değerini bir türlü yakalayamamışız. Bu anlamda attıkları adımdan ötürü proje koordinatörüArzu Hanımı ve Anadolu bacıları kooperatif üyelerini tebrik ediyorum. İnşallah Panpekle biz bir marka yakalarız ve Polatlı’mızın adına yakışır Polatlı’yı tanıtacak bir ürünle temsil etmiş oluruz. 1 ürünle başlayan üretim süreci 20 ürene çıktı bu çok önemli bir şey. “

POLATLI’DA ARAÇLARI DURDURAMIYORUZ

Görev sürecinde yaşadığı anekdotları paylaşan Kaymakam Tunçer : “ Ben Balıkesir’in Susurluk ilçesinden geldim orada bir tost bir ayran vardır insanların büyük çoğunluğu orada mola verir. Yaz kış ortalaması 16 bin araç geçer Susurluk’tan belki onlardan 15 bin tanesi duru ve ayranını içip tostunu yer. Polatlı ilçemize baktığımız zaman Ankara’nın batıya açılan kapısı 16 bin değil 26 bin araç geçiyor ama biz bu 26 bin aracın 260 tanesini durduramıyoruz. Bekli bu tür markalaşmış marka değeri yüksek olan ürünler ile tanıtımı yapıp, değerlerimizi tanıtırız.” diye konuştu.