ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Haber

Polatlı Ticaret Odası

Polatlı Soğanı Markalaştı

-+

138639450_4928611063847486_3988175623970147754_o (1)

Polatlı Ticaret Odası’nın girişimleri ile Polatlı’da üretilen başlıca tarım ürünlerinin ilk sırasında yer alan soğan Polatlı’nın tescilli ürünü oldu. Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, gazetecilere yaptığı açıklamada süreçle ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Polatlı Ticaret Odası tarafında çalışmalarına yaklaşık 10 aydır devam edilen  soğana coğrafi işaret unvanı alma gayretleri nihai sonuca ulaştı. Günümüze kadar hiç bir üründe coğrafi işaret unvanını kavuşamayan Polatlı’nın  artık coğrafi işaretli bir ürünü var. Polatlı Ticaret Odası’nın üstün gayret ve çalışmaları ile ilçeye ilk kez coğrafi işaretli ürün olarak Polatlı soğanı kazandırıldı.  Sürecin detayları ile ilgili  açıklamada bulunan Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya karadutlu boza, Polatlı Çorbası ve Polatlı Gözlemesi içinde coğrafi işaret çalışmalarının devam  edeceğini beyan etti.

 

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ARASINA POLATLI SOĞANINI DAHİL ETMEK BİZE NASİP OLDU

“Odamız Türkiye’nin soğan ihtiyacının %36’sını karşılayan Polatlı Soğanın coğrafi işaretini alarak marka tescil ettirdi. ” diyerek açıklamasına başlayan Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya: ” Bildiğin gibi üzerinde yaşadığımız bu bereketli topraklara ev sahipliği yapan Polatlımızın  maalesef tescilli bir ürünü bulunmuyordu. Uzun zamandır planlarımız arasında yer alan coğrafi işaretli ürünler arasına Polatlı Soğanını dahil etmek bizim dönemimize nasip oldu. Türkiye nüfusuna göre tüketimin     % 36’sını karşılayan sofralarımızın vazgeçilmezi Polatlı Soğanının markalaşarak iktisadi anlamda değerine değer katacağından şüphemiz yoktur.  1 Mayıs 2020 tarihinde Türk Patent Kurumuna yaptığımız başvuru 4 Ocak 2021 tarihli 92 sayılı Resmi coğrafi işaret ve geleneksel ürün bülteninde nihai sonuca ulaşmıştır.”

138787530_4928613983847194_2686482597599818530_o

KARADUTLU BOZAMIZIN TESCİLİNİ DE YAKIN ZAMANDA ALACAĞIZ

” Soğan ile birlikte eşzamanlı başvurusunu yaptığımız karadutlu boza için ise önümüzdeki günlerde güzel haberleri siz kıymetli basın aracılığı ile paylaşacağız. Akabinde yine ilçemiz için önemli değerler olan Polatlı Çorbası ve Polatlı Gözlemesi içinde vakit kaybetmeden teşebbüste bulunacağız. “

RİFAT BAŞKANIMIZIN DÜSTURUNDAN YOLA ÇIKTIK

” Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da her platformda belirttiği üzere ‘’Zenginleşmenin yolu coğrafi işaretli ürünler ile olur, coğrafi işaret 1 Liraya sattığın ürünü 2 Liraya satmak demektir’’. Rifat Başkanımızın bu düsturundan yola çıkarak bizlerde elimizdeki kıymetlere değer katmak için çalışacağız. Allah bizlere doğalgaz petrol gibi kaynaklar sunmamış ama şükürler olsun ki toprağın üstünde binlerce kıymetli hazineleri biz kullarına atfetmiş. Yaklaşık 10 aylık süreçte bizlere desteklerini esirgemeyen  İlçe Tarım Müdürümüz Burhanettin Sütçü ve çalışanlarına, Ziraat Odası Başkanımız Zekai Köseoğlu ve çalışanlarına şükranlarımı sunarım.” şeklinde konuştu.