ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Üyemiz Akbal Şeker Lokum Helva Reçel İmalathanesi İle Röportajımız

-+

Akbal Şeker Lokum Helva Reçel İmalathanesi

Merhaba Ahmet Bey,

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

1962 yılında Polatlı’ya geldik. Helva, Şeker, Lokum imalathanemiz vardı. 6 sene öncesine kadar imalatımız devam ediyordu. Günümüz teknolojisi hazır ürün satmayı gerektirdi.  Bizlerde 2009 yılı itibariyle üretimi durdurduk. 53 senedir Polatlı halkına hizmet ediyoruz.

Hangi ürünleri satmaktasınız ve bu ürünlerin üretimi hakkında bilgi verir misiniz?

Şeker, lokum, helva başta olmak üzere birçok ürünümüz var. Yıllarca bunların üretimini kendimiz yaptık. Şuan ki üretimler bizim yaptığımız gibi değil.  Büyük fabrikalarda tamamen hijyenik ortamlarda üretiliyor. Bütün makinalar modern oldu. Büyük firmalar bu piyasaya girdi. Bu büyük firmaların karşısında elbette ki biz duramadık. Eskiden ürünleri vücut kuvveti ile yapardık. Öyle şuan ki gibi yeni makinalar yoktu. Eskiden el ile çalışan makinalar vardı. Şimdi helva, şeker imalathaneleri tertemiz ve son sistem çalışıyor.

Ürünlerinizden Lokumu nasıl üretiyordunuz?

50 kilogram şekeri alırdık 2 teneke su ve 5 kilogram nişastayla karıştırırdık. Makinede hepsi karıştırarak kaynatırdık. Daha sonra piştikten sonra kesme makinası ile lokum haline getirirdik. Eskiden ürünler taze taze yapılır satılırdı. Şimdi her şey makinelerde yapılıyor. Maalesef öyle makinalar almaya gücümüz yetmedi. Bizde bunun için sadece satışını yapıyoruz. Ürünlerimizi Akşehir’den, Konya’da bizzat kendimiz seçerek alıyoruz.

Son olarak Polatlı Ticaret Odası’nın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Yönetim Kurulunun esnafı, bizleri daha fazla ziyaret etmelerini istiyoruz. Çalışmalarını başarılı buluyor ve teşekkür ediyorum.

IMG_7235

YORUM GÖNDERYorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir, üye olmak için tıklayınız.