ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN0312 623 10 84

Manşet

Polatlı Ticaret Odası

ÜYEMİZ SAİ TEKSTİL İLE RÖPORTAJIMIZ  

-+

 

IMG_3691

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Ben Saime Koç, 1961 Çorum doğumluyum. Liseyi bitirdikten sonra moda tasarımı eğitimi aldım. 2 yıl Kız Olgunlaşma Lisesi’nde, 4 yıl özel kurslarla ve kısa bir süre Fransa’da moda tasarımı eğimi üzerine çalışıp deneyim kazandım. Ankara ‘da tekstil firmalarında bir süre çalıştım.

IMG_3698

FİRMANIZIDA TANIYABİLİR MİYİZ?

Polatlı’da Sai Tekstil ve Giyim Sanayi isimli atölyemi açıp, 22 yıldır kendi mesleğimi icra etmekteyim. Atölyemizde kendi tasarımını yaptığımız modelleri kesip, kumaş üzerine nakış yapıldıktan sonra kalite kontrol, ütü ve paket yapılmaktadır. Sai Tekstil bir aile şirketidir, kardeşim Mustafa Koç yeğenlerim Emrah Koç ve İlker Koç  ile beraber devam etmekteyiz.

GENELDE NE TÜR ÜRÜNLER ÜRETİYORSUNUZ?

Atölyemizi ilk açtığımızda ihale kapsamında; özel harekatta çalışan memurlara ve polislere 4 sene boyunca eşofman takımı yaparak üretime başladık. Bir süre, tamamen el işlemeli olan bebek kıyafetlerini Amerika ve İsveç gibi ülkelere üretim yaparak devam ettik. Rahmetli babam Kemal Koç’un aramızdan ayrılması nedeniyle iç piyasaya yöneldik. İç piyasada kolej kıyafetleri tasarımını ve üretimini halen yapmaktayız.

İHRACAT YAPIYOR MUSUNUZ? 

İhracat yapmak hep hedefimizde olan bir fikir ama şartların zorlaşmasından dolayı bu fikrimizi hayata geçiremiyoruz. Yurt dışında irtibat kurduğumuz firmalar var fakat rekabet piyasası zorlaştığı için şuan ihracat yapmayı düşünmüyoruz.

IMG_3693

SEKTÖRÜN GELECEĞİNİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ?    

Tekstil sektöründe ihracatın önü çok açık fakat iç piyasa için aynı düşünceye sahip değilim. Çin piyasasının ülkemize girmesinden dolayı iç piyasada üretim tıkanmış durumdadır. Çin piyasası ile rekabet edilemediğinden dolayı küçük firmalar artık yok olmaya mahkum olmuştur. Biz Sai Tekstil olarak sektörümüzün sıkıntılarını en aza indirgeyip ayakta durmaya çalışıyoruz. Polatlı da faaliyet gösteren üretim yapan tek tekstil firmasıyız. Aynı zamanda belirtmek isterim ki Halk Eğitim Merkezi ile bağlantılı olarak çok sayıda kişiye eğitim vererek sektöre kazandırdık.

IMG_3700

POLATLI TİCARET ODASININ FAALİYETLERİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?

Atölyemizin açıldığı dönemde Ticaret Odası ile ilgili şikayetlerim çok fazlaydı ve pek irtibat kuramamıştım. Başkanımız Ulvi Sakarya’nın yönetime geçmesiyle odanın hizmet kalitesinin artışı göz ile görülür bir gerçektir. Oda yeni yönetimle birlikte çok şeffaf bir yapıya sahip olduğundan istek ve şikayetimizi Başkanımıza iletebilmekteyiz. Bu yönde kendilerine çok teşekkür ediyorum